Back To Top

12 Temmuz 2022

İstanbul’da kalanlar Şile’de otel ve kamp alanlarına akın etti

By
  • 0

BAYRAM tatilini İstanbul’da geçirmek isteyenler Şile’nin yolunu tuttu. Bayram tatili için oteller dolarken, işletmeciler rezervasyonsuz gelmeyin ihtarında bulundu. Şile’deki kamp alanları da yüzde 90 oranında dolarken, orman yangınlarını engellemek için ortak kullanım alanları açıldığı belirtildi.

Kurban Bayramı tatilinde kent dışına çıkamayan İstanbullular, soluğu Şile’de aldı. İstanbul’a yakın olması nedeniyle tercih edilen Şile’de otellerde de yoğunluk yaşandı. Geceliği bin lira ile 4 bin lira ortasında değişen otellerin birçoğu 1 ay öncesinden dolarken, işletmeciler vatandaşın rezervasyonsuz gelmemesi gerektiğini söyledi.

“REZERVASYONLAR 1 AY ÖNCESİNDEN DOLDU”

Otel işletmecisi Kübra Aydemir, “1 ay öncesine kadar oteli fulledik. Bayramda doluyuz. Yaz dönemi burada çok kısa sürüyor. Rezervasyonlar bayram üzere periyotlarda 1 ay öncesinden doluyor. Bunun dışında güzel gidiyoruz. Son dakika kararla çıkıp geldiklerinde, beachlerimizde ağırlayabiliyoruz fakat odalarımız dolu olduğu için yardımcı olamıyoruz” dedi.

“ÖNCESİNDE REZERVASYON YAPTIRIN” Aydemir, “Öncesinde rezervasyon yapmalarını kesinlikle öneriyoruz. Onun dışında biz de yardımcı olamadığımız için üzülüyoruz. Dönem artık yeterli gidiyor. Plajlarımız belediye tarafından alınan tedbirlerle bir arada bayağı güçlendirildi. Artık her işletmenin kendine ilişkin plajı varsa şayet 2 tane cankurtaranı olması mecburî tutuldu. Bu nedenle artık inançlı bir halde gelip çok rahat denize girebilirler. Havuzu olan işletmelerde havuz kullanabilirler” sözlerini kullandı.  Aydemir, “Bizim otelimizde fiyatlar 2 bin liradan başlıyor. Oda kahvaltı, plaj, havuz bunlara dahil. Dışarıdan da ağırlama yapabiliyoruz. Şile, İstanbul’a yakınlık olarak çok hoş bir bölge. Artık günümüzde daha da çok tercih edilmesi çok güzel” halinde konuştu. “YOĞUNLUK VAR FAKAT MÜŞTERİLER FİYATLARDAN ŞİKAYETÇİ” Bir öteki otel işletmecisi Adem Çetinkaya, yoğunluğun olduğuna dikkat çekerek, “Yoğunluk var lakin fiyatlardan ötürü müşterilerimiz biraz şikayetçi. Şile’de fiyatlar biraz yüksek. Yeniden de yoğunluk var. Şu anda en uygun oda bin lira. En kıymetlileri da 3-4 bin lira ortasında değişiyor. Bin liralık odalar standart olanlar. Çift kişilik oda, kahvaltı ve havuz dahilinde. Başkaları süit ve jakuzili olduğu için onların fiyatları biraz daha fark ediyor. Vatandaş da çoğunlukla standardı tercih ediyor” diye konuştu.

“YER OLSAYDI BİR GECE DAHA KALACAKTIK”Tatil için İsveç’ten Şile’ye gelen Nazmiye İtina, “Her sene Türkiye’ye geliyoruz. Kızımla buraya geldik. Yer olsaydı bir gece daha kalmak istiyorduk” tabirlerini kullandı. Otele tatile gelen Şeniz Işık da, “Biz burayı tesadüfen keşfettik. Deniz derin bir deniz değil. Hafif dalga vardı girdik, büyük dalgalarda daha dikkat etmek lazım” dedi.

ŞİLE’DE KAMP ALANLARINDA YOĞUNLUKŞile’de kamp alanlarında da yoğunluk yaşanıyor. Hem ekonomik hem de tabiatla iç içe tatil yapmak isteyen vatandaşlar kamp alanlarının yüzde 90’ını doldurdu. Kamp alanında çadırda kalmanın bedeli 150 lirayken, tesiste bulunan kozalarda kalmak isteyenler için gecelik fiyat 750 lira. Alanda bulunan odaların fiyatı ise bin lira ile 2 bin 500 lira ortasında değişiyor.

“DOLULUK ORANI YÜZDE 90’A ULAŞTI” Kamp alanı işletme müdürü Filiz Yenigün, “Pandemiden sonra tabiata bir yönelim başladı. Bayramda da bu süreç devam ediyor. Hem ekonomik tatil yapmak isteyenler hem de tabiatla iç içe olmak isteyenler bizleri tercih ediyorlar. Şu anda doluluk oranımız yüzde 90’lara ulaştı” dedi. Yenigün, “Misafirlerimiz kendi çadırlarını alıp gelebilirler. Bizim kendi tesis çadırlarımız da mevcut. Fiyatlarımız 100 liradan başlayıp 2 bin liraya kadar devam ediyor. Kendi çadırlarıyla gelmek isterlerse kişi başı 150 lira fiyatımız var. Kozalarımız var, orada kalmak isterlerse kişi başı 750 lira. Kendi karavanıyla kalmak isterse karavan fiyatlarımız kişi başı 180 lira. Duşu ve banyosu olan otel odalarımız da mevcut bunlar da bin liradan başlayıp, 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor” diye konuştu.ORMAN YASAKLARINA KARŞI KONUKLARIMIZ İÇİN MUHAKKAK YERLER AÇTIK Yenigün, “Orman yasakları devam ediyor. Kendi alanlarımızda konuklarımız için belirli yerler açtık. Mangallarını burada yakıp, pişirip, tekrar kendi masalarında yiyebilirler. Şu an yoğunluğumuz devam ediyor, bu yüzden rezervasyon yapmak isteyen konuklarımız ivedi etsinler. Tesisimizde restoranımız, plajımız ve havuzumuz da mevcut. Konuklarımız bunlardan faydalanabilirler” sözlerini kullandı.

ŞEHİR HAYATI BENİ YORUYOR; EKONOMİK OLUŞU TARTIŞILIR Kamp için gelen Almila Dokcan, “Yarın sabah dönüyorum lakin hiç dönmeyi istemiyorum. Orman sahiden benim meskenim. Kent hayatı insanı inanılmaz yoruyor. Birçok beşere nazaran de burası yorucu geliyor lakin benim için kamp tam bir konut ortamı. Ekonomik oluyor mu sorgulanır zira her kamp sonrası bir otele gitseydik daha fazla para harcamayacaktık diyoruz. Lakin her vakit da kampa gidiyoruz. Ben çok ekonomik olduğunu düşünmüyorum. Tabi kişinin konforu ve zevkleri de burada ön planda oluyor” dedi.

EKONOMİK VE PAK HAVA TATİLİ

Ailesiyle bir arada kamp yapmaya gelen Oktay Kahraman ise, “Bayram tatili vesilesiyle çıktık. 2 gün buralardayız. Denize yakınsınız. Kiralık mesken fiyatlarına da baktık 2 bin liradan başlıyor. Çok yüksek, oteller de başını alıp gitmiş. Bizim için aile ortamı olması, pak hava olması ve ekonomik olarak da uygun gelmesi değerli. Mesken kiralamaya falan kalksak, bir gecelik masrafıyla bütün gereçlerimizi almış olduk. Bununla burada 4-5 gün kalabiliriz” halinde konuştu.


– Karaköse

Demirören Haber Ajansı / Gökçe Karaköse – Yeni
Prev Post

Çıktıkları tatil, sonları oldu! Bariyerlere çarpıp dümdüz olan araçtaki 3…

Next Post

Bıçaklı “afiş asma” hengamesi kamerada: Sopayla zabıtaya saldırırken ayağını kırdı

post-bars

Leave a Comment