Back To Top

3 Ağustos 2022

İsrailli pop müzikçisi Yuval Dayan, dini münasebetle Biden’ın elini sıkmadı

By
  • 0

Dindar Yahudi müzikçi Dayan, 13-14 Temmuz’da İsrail‘e resmi ziyaret düzenleyen Biden için Cumhurbaşkanlığı konutunda organize edilen merasimde müzik söylemesinin akabinde, el sıkışmak için yanına gelen ABD Liderinin elini havada bıraktı.

ELLERİNİ KENETLEDİ, GÜLÜMSEYEREK KARŞILIK VERDİ

Canlı yayınlanan merasimde, müziğin bitmesinin akabinde Biden’ın yerinden kalkarak kendisine yaklaştığı Dayan’ın el sıkışmayı reddettiği imajlar, toplumsal medyada ilgi gördü ve sıkça paylaşıldı. İmajlarda, Dayan’ın, eli hava duran Biden’a gülümseyerek ellerini birbirine kenetlemesi ve yavaşça eğilmesi dikkati çekti.

HAREKETİNİN NEDENİ “ŞOMER NEGİAH” İLKESİ

Dayan’ın bu hareketinin nedeni, klâsik Yahudi inancında yer alan ve kendisinin de benimsediği “şomer negiah” prensibi. “Şomer negiah” ya da “dokunma yasağı”na uyan dindar Museviler, bu inançları gereği karşı cinsten “namahrem” bir bireyle fizikî temastan kaçınmaya dikkat ediyor.

DİNİ HASSASİYETİNİ EVVELDEN İLETMİŞ

İsrail basının aktardığına nazaran müzikçi Dayan, hadisenin İsrail‘de viral olması üzerine açıklamada bulundu. Dayan, İsrail Cumhurbaşkanlığı işçisine el sıkışma konusundaki dini hassasiyetini evvelce ilettiğini belirterek, “niyetinin Biden’ı gücendirmek olmadığını” vurguladı.

İsrail’de çok sayıda dindar bayan ve erkek, kendi yakın aile üyeleri (eş, evlat, ebeveyn, kardeş, büyükanne ve büyükbaba) dışındaki kimselerle el sıkışmak üzere fizikî temas kurmuyor.

AA / Mücahit Aydemir – Dünya
Prev Post

Sakarya Irmağı boyunca uzanan 1 kilometrelik kanyon tabiat tutkunlarını bekliyor

Next Post

Son dakika haberleri | Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

post-bars

Leave a Comment