Back To Top

5 Ağustos 2022

İngiltere’nin Türkiye’yi Ruanda planına dahil etmek istemesine Dışişleri’nden reaksiyon: Türkiye, rastgele bir ülkenin sığınmacı kampı olmayacak

By
  • 0

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın yerine gelmek için yarışan adaylar ortasında Dışişleri Bakanı olan ve Muhafazakar Parti liderliği için adaylığını koyan Lis Truss da öne çıkıyor. Truss, başbakan olması halinde yasadışı göçmenleri Ruanda’nın yanı sıra Türkiye‘ye de gönderme planı yaptığı argüman edildi.

SIĞINMACILARI GÖNDERMEK İÇİN TÜRKİYE İLE MÜZAKERE YAPMAK İSTİYOR

The Times’ta yayınlanan haberde, Truss’ın milletvekilleri ile yaptığı özel görüşmelerde, göçmen krizi ile uğraş etmek için Ruanda ile yapılan muahedenin benzerilerini yapmak istediğini söylediği belirtildi. Bakan Truss’ın bu noktada Türkiye ile de müzakere başlatmak istediği kaydedildi.

Lis Truss

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN SAVLARA YANIT

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss’un İngiliz basınında Türkiye’ye ait yer alan savlarına ait açıklamalarda bulundu.

“İDDİALARIN TEMELSİZ OLMASINI ÜMİT EDİYORUZ”

Bilgiç, “Birleşik Krallık basınında, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın Başbakan olması halinde Ruanda’yla yapılan sığınma alanındaki işbirliği mutabakatının bir benzerinin ülkemizle de yapılmasını talep edeceği istikametinde haberler yer almıştır. Sayın Truss’a atfen basında yer alan bu argümanların temelsiz olmasını ümit ediyoruz.

Tanju Bilgiç

“TÜRKİYE RASTGELE BİR ÜLKENİN SIĞINMACI KAMPI DEĞİLDİR”

8 yıldır dünyada en fazla mülteciye mesken sahipliği yapan ülkemizin üçüncü ülkelerin talebi üzerine daha fazla yük alması, bunun da ötesinde iltica hakkı konusundaki milletlerarası düzenlemelerle bağdaşmayan bir yaklaşımın içinde yer alması kelam konusu değildir. Türkiye rastgele bir ülkenin sığınmacı kampı yahut hudut muhafızı olmayacak, üçüncü ülkelerin milletlerarası yükümlülüklerini hiçbir formda devralmayacaktır.

“TÜM ÜLKELERİ SORUMLULUK ÜSTLENMEYE DAVET EDİYORUZ”

Kaldı ki, bu tavrımızı, geçtiğimiz yıl Afgan sığınmacılar konusunda çıkan benzeri haberlerin akabinde da kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu çerçevede, tüm ülkeleri, göç konusunda milletlerarası yükümlülüklerini yerine getirmeye ve eşit sorumluluk üstlenmeye davet ediyoruz” dedi.

RUANDA PLANI NEDİR?

İngiltere’nin ülkeye yasa dışı yollarla giren sistemsiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planı ülkede büyük reaksiyona yol açmıştı. Hükümet, sığınma talebi müracaatları sürece alınırken göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesinin insan kaçakçılığını ve Manş Denizi üzerinden yasa dışı göçmen akışını önleyeceğini savunmuştu.

Öte yandan İngiltere hükümetinin göçmenleri hudut dışı etme atılımı, geçen ay AİHM tarafından son anda engellenmişti. Sığınmacıları İngiltere’den Ruanda’ya taşıyacak birinci uçak, geçen ay kalkıştan çabucak evvel AİHM’in itirazıyla boşaltılmış, İngiliz hükümeti hayal kırıklığı yaşarken planı protesto eden bölümler kararı memnuniyetle karşılamıştı.

Prev Post

Bodrum’da dönüş yolunda 10 kilometrelik araç kuyruğu oluştu

Next Post

Türkiye’ye halaylarla girdiler… Gurbetçiler akın akın Türkiye’ye gelmeye devam ediyor

post-bars

Leave a Comment