Back To Top

17 Temmuz 2022

İktisatta 20 yıl sonra bir ilk! Dolar ve euro eşit düzeye geldi

By
  • 0

Dolar ve euroda bugün sabah saatlerinde bir birinci yaşandı. Euro-dolar paritesi 2002’den bu yana en düşük düzeye gelerek, 17.40 düzeylerinde eşitlendi.

PARİTEDE EN DÜŞÜK SEVİYE

Euro/dolar paritesi haftanın birinci süreç gününde yüzde 1’i aşan düşüşle 1,0057 düzeyini test etti. Böylece paritede 20 yıldan bu yana en düşük düzey kaydedildi.

STERLİN DE DOLAR KARŞISINDA KAYIP VERİYOR

İngiltere’de yaşanan siyasi çalkantının tesiriyle sterlinin de dolar karşısında paha kaybı hızlandı. Sterlin, dolar karşısında yüzde 1 kayıp yaşadı.

Doların güçlenmesinde haftanın birinci süreç gününde risk iştahında görülen bozulma da rol oynadı. Çin’de yine Covid-19 hadiselerinin artması ve salgın tedbirlerinin gündeme gelmesi risk algısını olumsuz etkilerken, Avrupa payları ve ABD vadelileri de geriledi.

TÜM GÖZLER 13 TEMMUZ’A ÇEVRİLMİŞ DURUMDA

Öte yandan piyasalar, 13 Temmuz’da açıklanacak ABD enflasyonuna odaklandı. ABD’de açıklanacak Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi öncesi enflasyon telaşı ve inançlı liman olarak dolara talebi arttırdı. Ekonomistler, ABD’de enflasyonun yüzde 9 düzeyine yaklaşarak 40 yıllık tepeyi görmesini iddia ediyor.

Prev Post

Işın Karaca, 19 yaş küçük sevgilisini öpücüklere boğdu

Next Post

Kimse bunu beklemiyordu! Mesut Özil’in mukavele fesih ayrıntıları muhakkak oldu

post-bars

Leave a Comment