Back To Top

14 Temmuz 2022

İdlib’de çocuklar için palyaçolu bayram cümbüşü

By
  • 0

Suriye‘nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde istekli çalışan palyaço, Kurban Bayramı’nda çocukları eğlendirdi.

İdlib’in doğusunda, Beşşar Esed güçlerine birkaç kilometre uzaklıktaki cephe sınırına yakın Neyreb köyünde 50 çocuk için tiyatro şovları, spor aktiviteleri, danslar ve bilmece aktiviteleri düzenlendi.

Rejimin akınlarıyla enkaza dönen köyde düzenlenen aktifliğe çok sayıda çocuk katıldı.

Palyaço Majd Hamo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ?çadır kentlerdeki ve cephe sınırındaki çocukları eğlendirdiğini söyledi.

İdlib’de 4 yıldır özgür gazetecilik yapan, palyaço cümbüşleri düzenleyen ve kinetik tiyatroda çalışan 25 yaşındaki Hamo, “Çocuklarla etkileşim içindeyim. Palyaçoluk yapıyorum zira çocuklarımızın ruhsal takviyeye muhtaçlığı var.” dedi.

Hamo, çocukların Esed rejimi ve Rusya‘nın katliamlarını zihinlerinden çıkartamadıklarını belirterek, “Çocuklara savaşı unutturamasam da yüzlerinde bir gülümseme oluşmasına yardımcı olabiliyorum. Çocukların yeteneklerini fotoğraf, müzik ve sanat yoluyla ortaya çıkarmaya çalışıyorum.” tabirlerini kullandı.

Çocuklarla interaktif tiyatro aktifliği de düzenlediğini lisana getiren Hamo, zihinlerinde esneklik sağlayacak hareketleri öğrettiğini ve çocukların bu hareketler aracılığıyla negatif güçten kurtulmalarına katkıda bulunduğunu anlattı.

İdlib’deki durum?

Türkiye, Rusya ve İran, 2017’deki Astana toplantısında Esed rejiminin denetiminde olmayan alanda 4 “gerginliği azaltma bölgesi” oluşturma kararı aldı.

Rejim, İran dayanaklı teröristler ve Rusya, taarruzlara devam edip 4 bölgeden 3’ünü ele geçirerek İdlib’e yöneldi. Türkiye, Eylül 2018’de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da taarruzlar, Mayıs 2019’da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya’nın 5 Mart 2020’de sağladığı yeni mutabakatın akabinde ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 periyodunda taarruzlardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye hududuna yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

AA / Ahmet Karaahmet – Kültür Sanat
Prev Post

Tenor Murat Karahan, Berlin Devlet Operası’nda başrolde sahneye çıktı

Next Post

Şanghay’da hava sıcaklığı 40 dereceyi aştı! Kentte kırmızı alarm verildi

post-bars

Leave a Comment