Back To Top

13 Temmuz 2022

Hipertansiyon hastalarına “düzenli ilaç” uyarısı

By
  • 0

Trakya Üniversitesi (TÜ) Kardiyoloji Ana Bilim Kısmı Lideri Doç. Dr. Servet Altay, yaz aylarında hipertansiyona bağlı hastalıkların ve ölümlerin önüne geçmek için birtakım önlemlerin alınması gerektiğini söyledi.

Aynı vakitte Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Kümesi Üyesi olan Doç. Dr. Altay, AA muhabirine, Türk toplumunun yaklaşık üçte birinde hipertansiyon rahatsızlığı bulunduğunu söz etti.

Hipertansiyonun hastalar üzerindeki tesirlerinin mevsimsel şartlara bağlı arttığını belirten Altay, “Yazın hipertansiyona bağlı vefatlar çok fazla artıyor maalesef. Trafik kazaları yahut gibisi olaylardan ötürü yaşanan kayıpların katbekatı, yazın hipertansiyona bağlı oluyor aslında.” dedi.

Altay, kronik hipertansiyonun organ hasarlarına yol açtığını fakat akut ortaya çıkan süratli yükselmelerin kalp krizi, beyin kanaması ve felç üzere durumlara yol açtığını, beraberinde ölümlerin meydana geldiğinin altını çizdi.

Yaz aylarında hipertansif hastaların çok daha dikkatli davranmaları ve ilaçlarını aksatmadan kullanmaları gerektiğini vurgulayan Altay, hastaların ömürlerini mevsim şartlarına nazaran ayarlaması tavsiyesinde bulundu.

Hipertansiyonun tesirlerinin yaz aylarında arttığını anlatan Altay, “Hipertansiyonun mevsimsel olarak trendleri var. Yaz devirlerinde sıcaklıklara bağlı kan basıncında artışları bekliyoruz. Hipertansif şahıslar, bilhassa damar yatağında çatlamalara ve kanamalara çok meyilli. Tıpkı vakitte diğer korona arter hastalığı üzere hastalıklar olup kan sulandırıcı ilaçlar da aldığı için yaz devrinde beyin kanaması ve birtakım organlarda kanamalar meydana gelebiliyor.” diye konuştu.

Güneşlenme vakti çok önemli

Doç. Dr. Altay, hipertansiyon hastalarına şu tekliflerde bulundu:

“Hastaların ilaçlarını çok nizamlı kullanması gerekiyor. Mümkünse yaz tatiline çıkmadan evvel hekim denetimini yapıp tedavisinin uygun olup olmadığını değerlendirmesi gerekiyor. Bunun dışında yazın bilhassa su kaybı çok fazla oluyor, bu da hipertansiyon hastalarında atakları arttırabiliyor. Uygun biçimde günde en az iki litre su tüketilmeli. Yaz periyotlarında tuz tüketimini de az seviyede yani beş gramın altında kesinlikle tutmaları gerekiyor.

Bunun dışında hipertansiyon hastalarının yazın güneşi doruktan görmemesi gerekiyor. Saat 11.00-15.00 ortasında güneşlenmeyi çok fazla uygun görmüyoruz. Daha erken yahut geç saatlerde güneşlenmeyi öneriyoruz. Mümkünse de yeniden güneşten korunacak halde, yani şemsiyenin altında olması ve suyu uygun halde tüketmesi gerekiyor. Baş ağrısı, nefes darlığı üzere şikayetler varsa kan basıncını kesinlikle ölçsünler hatta mümkünse sabah kan basıncını ölçüp ona nazaran güneşlensin ve dışarıda bulunsunlar.”

AA / Gökhan Zobar – Sıhhat
Prev Post

Bakan Karaismailoğlu: Osmangazi Köprüsü’nden araç geçişinde rekor kırıldı

Next Post

Didim’de apansız kötüleşen 13 yaşındaki Aleyna hayatını kaybetti

post-bars

Leave a Comment