Back To Top

15 Temmuz 2022

Hekimsen’in tabiplere ruhsatlı silah verilmesi talebi Bakan Koca’yı kızdırdı: Nasıl düşünülebilir?

By
  • 0

6 Temmuz günü Konya’da Tabip Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi tüm Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Atağın akabinde Türk Tabipleri Birliği 2 gün grev kararı aldı. Yaşanan gelişmelerin akabinde toplumsal medyada çeşitli vilayetlerden tabip ile hastaların tartıştığı manzaralar servis edildi.

“OLAYLAR YENİ YAŞANMIŞ ÜZERE SERVİS EDİLİYOR”

Sağlık Bakanı Koca, toplumsal medyada dolanıma sokulan hastaları mağdur göstermeyi amaçlayan imgelere ait açıklamada bulundu. Bakan Koca, imajların yeni olmadığını ayların önceli şiddet olaylarının yeni yaşanmış üzere servis edildiğini vurguladı.

“EN YETERLİ YANIT DİKKATE BİLE ALMAMAK”

Bakan Koca paylaşımında şu tabirleri kullandı: “Aylar evvelki üzücü şiddet olayları yeni yaşanmış üzere servis ediliyor. Hastaları mağdur gösterme hedefli eski görüntüler tekrar yayınlanıyor. Tabiplerin halkına bağlılığını sorgulayan tabirlere rastlanıyor. Bu kasıtlı davranışlara vereceğiniz en yeterli yanıt, dikkate bile almamaktır.”

“HEKİM ELİNDEN GELENİN EN DÜZGÜNÜNÜ YAPAR”

Bakan Koca, öteki bir paylaşımına “Dr. Ekrem Karakaya cinayeti yürekleri yaktı. Şiddet eğiliminin nelere yol açabileceği görüldü. Sıhhatte şiddetin nedenlerinde bilinçsiz beklenti, ortamın gerilimi yükte. Tabibe itimadı temel alın. Doktor elinden gelenin en düzgününü yapar.” notunu düştü.

DOKTORLARA SİLAH VERİLMESİ TALEBİNE TEPKİ

HEKİMSEN’in tabiplere ruhsatlı silah verilmesine ait talebine reaksiyon gösteren Koca, “Hekimler ismine hareket ettiğini ileri süren bir yapı, bugün yayınladığı bildiride, tabiplere ruhsatlı silah verilmesini talep etti. Şiddet olaylarını lanetleyen milyonlar ile tabipleri ortasına silahın girmesi nasıl düşünülebilir? Hastayla doktor nasıl hasım üzere gösterilebilir?” sözlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Hekim ve Öteki Sıhhat Çalışanları Kamu Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Sendikası (HEKİMSEN) bugün yayımladığı bildirisinde sıhhatte şiddetin tahlili için alınmasını gereken tedbirleri sıraladı. HEKİMSEN isteyen tabiplere düşük vergilerle silah ruhsatı verilmesi gerektiğini tabir etti.

HEKİMSEN’in yaptığı teklifler şöyle:

  • Sağlık Kurumlarına girişlerde metal detektörü vb uygulamalarla delici kesici ve namlulu ateşli silah, elektromanyetik yahut biber gazı üzere silahların girişine mahzur olunması.
  • Sağlık Kurumlarına bu cins silahlarla girenlerin yahut girmeye çalışanların tutuklu yargılanıp mahpus cezasına çarptırılması.
  • Sağlıkta şiddetten mahpus cezası alan ya da şiddetten sanık olan insanların sadece hastanelerin mahkum koğuşlarından sıhhat hizmeti almaları, acil servis dahil kırmızı triyaj dışında hiçbir sıhhat kurumuna girmelerinin engellenmesi, lakin bir şura raporu ile bu durumun kaldırılması.
  • Hekimlerden isteyenlere öteki birçok devlet işçisine yapıldığı üzere çok düşük vergilerle silah ruhsatı verilmesi, elektromanyetik silahların sıhhat kurumlarında yaygınlaştırılması, ASM’lerde de taban elektromanyetik silahlı güvenlik vazifelisi istihdamının sağlanması.
Prev Post

İsmi Avrupa kadrolarıyla anılan Hatayspor’un yıldız savunmacısı Fatih’ten sürpriz tercih!…

Next Post

William Carvalho’dan Galatasaray taraftarını heyecanlandıran toplumsal medya atağı

post-bars

Leave a Comment