Back To Top

19 Temmuz 2022

Görenler dönüp bir daha bakıyor! NASA, uzayın en derinliklerinden renkli kareler paylaştı

By
  • 0

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı ( Nasa ), Dünya’dan yaklaşık 1,5 milyon kilometre ötedeki James Webb teleskobunun kaydettiği manzaraları paylaştı. Fotoğraflar ortasında Carina Nebulası, Stephan Beşlisi ve Güney Halkası yer aldı.

GELECEKTEKİ BİLİM MİSYONLARINA ÖNCÜLÜK EDECEK

Nasa‘nın Avrupa ve Kanada uzay ajanslarıyla ortak çalışmasının eseri olan Webb, bugüne kadar yapılmış en büyük ve güçlü lakin 31 yaşında olan, çalışma ömrünün sonuna yaklaşan Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olarak görülüyor. Webb’in 6 aylık hazırlık periyodunun tamamlamasının akabinde yayınlanan birinci renkli imgeler, gelecekteki bilim vazifelerinin başlangıcını temsil edecek.

YAŞANABİLİR GEZEGEN KEŞFİ İÇİN EHEMMİYET TAŞIYOR

Uzayın gizemlerine kapı aralayan teleskobun “net ve uygun odaklanmış” imajlar yakalayabildiği ve beklenenin üzerinde optik performans sergilediği bilgisi paylaşıldı. Bu vakte kadar en gelişmiş uzay teleskobu olarak bilinen James Webb’in sunduğu manzaralar, kozmosun oluşumu ve mümkün diğer yaşanabilir gezegenlerin keşfi için ehemmiyet taşıyor.

“ŞU VAKTE KADAR ÇEKİLMİŞ EN DERİN GÖRÜNTÜ”

Görüntülerin paylaşılmasının akabinde konuşma yapan NASA yetkilisi Bill Nelson, “Bu, bizim galaksimizin şu vakte kadar çekilmiş en derin manzara. Bu uzak galaksiler ve yıldızların kimileri daha evvel hiç görüntülenmemişti” dedi.

ABD LİDERİ BIDEN DA İZLEDİ

Görüntüler, ABD Lideri Joe Biden’a Beyaz Saray’daki bilgilendirme toplantısında gösterildi. Akabinde da internet ortamında paylaşıldı.

Shiftdelete / Teknoloji
Prev Post

Osmangazi Köprüsü’nde bayramın son gününde dönüş hareketliliği

Next Post

Osman Gazi Köprüsü’nde akıcı yoğunluk

post-bars

Leave a Comment