Back To Top

30 Temmuz 2022

Erkek kadrosu ligden düştü, bayan futbol kadrosu kapatıldı! Çaykur Rizespor’dan reaksiyon çeken karar

By
  • 0

Çaykur Rize spor, erkek futbol kadrosu Muhteşem Lig’den niyet, Bayanlar Muhteşem Ligi’nde gayret veren Bayan Futbol Kulübü’nü kapattı. Verilen bu karara reaksiyon gösterildi.

BAŞKAN İBRAHİM TURGUT KULÜBÜ KAPATTI

Çaykur Rize spor‘da geçen ay kulüp başkanlığına seçilen müteahhit İbrahim Turgut, evvelki lider Turgut Kıran tarafından kurulan Bayan Spor Futbol Kulübü’nü kapattı. Turgut, kapatma kararıyla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Kulübün bayan futbol ekibi, Bayanlar Üstün Ligi’nde Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzon spor, Altay üzere güçlü kulüplerin bayan futbol kadrolarıyla birlikte uğraş veriyordu ve bu yıl dönemi 7. sırada tamamlamıştı. Grupta 3 Amerikalı, 2 Azeri ile birlikte toplam 24 bayan futbol oynuyordu. Minimum fiyatla futbol oynayan bayanlar, kulübün kapatılmasının akabinde öbür vilayetlerdeki bayan futbol kulüplerinde oynamak için uğraş gösterirken yabancı futbolcuların ülkelerine geri döndükleri öğrenildi.

“TAKIM HARİKA LİG’E ÇIKTIĞI VAKİT BAYAN KADROSUNU TEKRAR KURMAK ZORUNDA KALACAKLAR”

Kadın futbol kadrosunun teknik yöneticisi Mutlucan Zavotçu, bayan futbolcularının epey başarılı olduğunu, kulübün kapatılması karşısında şaşırdıklarını belirterek, “Bizlere rastgele bir somut münasebet sunulmadan bayan futbol kadromuzun kulübü kapatıldı. Bildiğimiz bir tek şey, ekibin ekonomik nedenlerden ötürü çalışmalarına son verildiği formunda. Kulüp kapatılacak olsaydı eski liderimiz Tahir Kıran tarafından kapatılırdı. Biz gelecek sene için yatırım yapıyorduk. Hoş bir takım yapıp şampiyonluğa oynamayı düşünüyorduk. Tahir Kıran başkanlıktan ayrılınca yeni idare bu türlü bir tercihte bulundu. Bana da hürmet duymak düşerdi. Şu devirde Harika Lig gruplarının hepsi bayan şubesi açarken, ÇAYKUR Rize spor‘un da hoş bir takımı varken kapatılması üzücü oldu. Münasebetin ekonomik olduğu söyleniyor. Biz, elimizden gelen yaptık, uğraştık. İnşallah bu kararlarından dönerler, zira bu hakikat bir şey değil. Yarın öbür gün ekip Harika Lig’e çıktığı vakit bayan ekibini tekrar kurmak zorunda kalacaklar. Bu sefer daha büyük bir maliyetle kulüp karşı karşıya kalacak” dedi.

“RİZE’NİN, ÜSTÜN LİG’DE OLAN BAYAN FUTBOL EKİBİNİ KAPATMASI SAĞLIKLI BİR KARAR DEĞİL

Kapatma kararıyla şaşkınlığa uğradıklarını ve herkesin çok üzüldüğünü belirten Zavotçu, “Cumhurbaşkanı’nın kenti, Türkiye’de şubesini kapatan birinci kulüp oldu yani. Rize ne olacak, onu düşünmek lazım. İnşallah bu kararından vazgeçer idare, zira Rize çok güzide bir kent, çok bedelli bir kent, Cumhurbaşkanı’mızın kenti. Bu türlü bir durumda herkes bayan futbol şubesi açarken Rize’nin, Muhteşem Lig’de olan bayan futbol kadrosunu kapatması sağlıklı bir karar değil. İnşallah yeni idare döner bu kararından.

“KADIN FUTBOL GRUBUNUN MALİYETİ, BİR TANE OYUNCUNUN BİR AYLIK MAAŞINDAN BİLE DAHA AZDIR

Yeni gelen lider ve idaresine şunları sormanızı öneririm: Taban fiyatla çalışan, şu kadarcık maliyeti olmuş bir şubenin ne kadar maliyeti oldu da kapattınız? Rize spor‘a milyon eurolara oyuncular geldi. Bu kadar paralar harcanırken, bu kadar paralar boşa harcanırken bayan futbol kulübünü kapatmak mı kurtaracak sizi? Mesela bayan futbol ekibinin maliyeti, bir tane oyuncunun bir aylık maaşından bile daha azdır. Lider Tahir Kıran olsaydı ben, ona arayıp sorardım. ‘Başkanım, neden kapattınız, ekonomik olduğu söyleniyor, bu kadar mı ekonomik, bu kadar mı düşünceye soktu koskoca Çaykur Rize spor‘u’ diye sorardım.

“ÖNEMLİ OLAN NİYETTİR, BAYANA BAKIŞ AÇISIDIR

Madem ekonomik bir durum bu, bir yönetici görevlendirilip, bayan futboluna sponsor bulunup onun maliyeti de giderilebilirdi. Burada kıymetli olan niyettir, bayana bakış açısıdır. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray Bayan Futbol Grubu, bunların hepsinin sponsoru var. Kulübe bir kuruş bile yük olmuyorlar, hatta kulübe dayanak oluyorlar. Koskocaman Çaykur Rize spor da bunu yapabilirdi. Yeni idaresi eleştirmek istemem lakin bu alınan karar Türkiye’de maalesef bir ilk” tabirlerini kullandı.

“YÖNETİM GALİBA BAYANLARA KARŞI”

Kapatılan bayan futbol ekibinin oyuncularından Gül Kaplan ise, “Tahir Kıran lider, nitekim çok seviyordu kızlarını. Futbol ismi altında da bayanların, kız çocuklarının ilerlemesini çok destekliyordu. Rize’de kurulalı daha bir yıl olmazken kapatılma kararı çok makûs bir durum. Koskoca ÇAYKUR Rize spor, koskoca Rize, Cumhurbaşkanı’mızın kentinde bayan futbol kadrosu yok. Bu idare galiba bayanlara karşı. Zihniyetlerinde bayanlarla çalışma prensibi olmadığı için bu türlü bir karar almışlar.

“EN FAZLA 30 BİN LİRA PEŞİNAT ALINMIŞTIR”

Kadın kadrosuna harcanan masraf, erkek kadrosundaki peşinatlardaki 1 milyon, 2 milyon kadar değil. En fazla 30 bin lira peşinat alınmıştır. Maaşlarımız da keza o denli, minimum fiyat doğrultusunda. Rize için de hoş bir piyasası olacak bir ekibi kapatmak çok yanlış” dedi.

“KADIN KADROLARIYLA ÇALIŞMAK İSTEMEDİĞİNİN AÇIK BİR KANITIDIR

Kadın Futbol Kulübü’nü kapatanların, bayan hentbol ekibinin altyapısını da dağıttıklarını duyduğunu söyleyen Kaplan, “Bu da gösteriyor ki bayan ekipleriyle çalışmak istemediğinin açık bir ispatıdır. Lige çıkan bir bayan basketbol ekibi da var, sanki onu kapatacak mı? Onu da bekliyoruz. Şunu artık görmek lazım; tüm dünyada bayanların her alandaki spor faaliyetlerine çok büyük takviyeler var ve bayanlar artık her alanda başarılılar hem de erkeklerden de daha başarılı oldukları birçok alan var. Bunun spora yansıdığını artık tüm dünya görüyor.

“KİMSE BAYANLARIN FUTBOL OYNAMASINI DESTEKLEMİYOR”

Ben Samsun’dan Rize’ye transfer olduğumda, çok beşere Rize’nin bayan futbol kadrosu olduğunu söyledim, kimse bilmiyor bu türlü bir grubun olduğunu. Zira futbolu erkek sporu olarak gördükleri için kimse bayanların futbol oynamasını desteklemiyor ülkemizde. Rize için söylemiyorum, genel olarak her yerde var. Muhteşem Lig’de grubun var diye TFF sana bu hakkı tanıyor ve bayan futbol ekibini direk Harika Lig’den başlatıyor, birinci sefer kurulduğu için. Lakin şu anda sen kapatırsan ekibi, tekrar girmek istersen lige bir alt ligden başlıyorsun. Bu olacak iş değil” diyerek kelamlarını noktaladı.

ANKA / Lokal
Prev Post

Altın fiyatları düşmeye devam ediyor! 11 ayın en düşük düzeyini…

Next Post

Ebrar Karakurt yaptığı hareketten ötürü Tayland taraftarlarından özür diledi

post-bars

Leave a Comment