Back To Top

21 Temmuz 2022

Elektrik faturasının 216 lirasını devlet ödüyor! Kimler yararlanabilir, parayı nasıl alabilirsiniz? İşte tüm ayrıntılar

By
  • 0

Elektrik yardımından daha evvel 2,1 milyon abone faydalanıyordu, şubat prestijiyle bu sayı 4 milyona çıkarıldı. Elektrik faturasını ödemekte zorlananlar, müracaatta bulunmaları halinde kelam konusu yardımı alabiliyor. Müracaatlar ilçelerdeki toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılıyor. Toplumsal yardım alanlar da bu haktan faydalanabiliyor.

GELİR DURUMU BELİRLEYİCİ OLUYOR

Gelir durumu bu yardımda belirleyici. Hanedeki kişi başına düşen gelirin net taban fiyatın 3’te 1’inden az olması gerekiyor. 1 Temmuz’dan evvel bu meblağ 1.417 liraydı. Ama taban fiyatın 5 bin 500 liraya çıkmasıyla birlikte bu fiyat da 1.833 liraya yükseldi. Dört kişilik ailede gelir 7 bin 332 liranın altındaysa bu haktan yararlanılabilir. Ödemeler sistemli olarak PTT aracılığıyla gerçekleştiriliyor. PTT’ye geçerli kimlik evrakı ve mesken elektrik faturasını ibraz etmek kâfi.

ELEKTRİK FATURA YARDIMI NE KADAR?

Son elektrik artırımıyla birlikte artan takviye ölçüsü meskende yaşayan kişi sayısına nazaran 108 lira ila 216 lira ortasında değişiyor. Buna nazaran ödeme ölçüleri şöyle;

  • 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (108 lira).
  • 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (144 lira).
  • 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (180 lira).

5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (216 lira). Elektrik fiyatında 240 kilovatsaate kadar olan birinci dilim tarife için geçerli 1,44 liralık kilovatsaat fiyatı baz alınmıştır.

KİMLER YARARLANABİLİR?

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesinde, dayanaktan faydalanabilen şahıslar şöyle söz ediliyor:

“Söz konusu takviye programından, SYD Vakıfları tarafından 3294 sayılı Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında; sistemli merkezi yardım ve aylıklara (Eşi Vefat Etmiş Bayanlara Yönelik Nizamlı Nakit Yardım Programı (EVEK), Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Nizamlı Nakit Yardım Programı (MAAY), Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı (ÖYAÇ), Kurallı Eğitim – Koşullu Sıhhat Yardım Programı (ŞESY), Çoklu Doğum Yardım Programı, Kronik Hastalık Yardım Programı, Engelli Aylıkları, Yaşlı Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı)ilişkin hak sahipliği belirlenen ve bu hak sahipliği devam eden haneler faydalandırılmaktadır.”

KRONİK HASTAYALAR DA FAYDALANABİLİYOR

Kalp-damar üzere kronik hastalığı olan ve meskeninde aygıta bağlı olarak yaşayanlara da elektrik takviyesi sağlanıyor. Kronik hastalığı nedeniyle aygıta bağımlı olan hastaların yaşadığı hanelere verilen dayanaklar şöyle:

  • Elektrik tüketim takviyesi,
  • Kesintisiz güç kaynağı dayanağı,
  • Birikmiş elektrik borcu dayanağı.

Buna nazaran; kullanılan aygıtın elektrik tüketim seviyesine nazaran yardım yapılıyor. Yeni uygulamayla gereksinim sahibi, aygıta bağımlı hasta vatandaşlara elektrik tüketim takviyesi yüzde 100 artırımlı olarak veriliyor. Yani aygıta bağımlı kronik hasta muhtaçlık sahiplerine hanedeki kişi sayısına nazaran 216 lira yerine 432 liraya kadar elektrik tüketim dayanağı sağlanıyor. Faydalanmak isteyenler başvuruyu, vilayet ve ilçedeki toplumsal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapabilecek.

Prev Post

Binlerce Başkentlinin tercihi Yakacık Mesire Alanı

Next Post

Bu hafta hangi oyunlar çıkış yapacak? 11 – 17 Temmuz…

post-bars

Leave a Comment