Back To Top

24 Temmuz 2022

EGE’NİN TURİZM CENNETİ İLÇELERİNDE ‘TATİLCİ’ RAHMETİ

By
  • 0

MUĞLA’nın Bodrum, Marmaris, Fethiye, Datça ve Ula, İzmir’in Çeşme ve Çanakkale’nin Bozcaada ilçesi 9 günlük bayram tatilinde turist akınına uğradı. ‘Turizm cenneti’ ilçelerde nüfus katlanrken Muğla’ya 3 milyon tatilci geldi, İzmir’in Çeşme ilçesinde ise nüfus 20 kat artarak 1 milyona dayandı. Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde de tüm konaklama tesisleri doldu, 3 bin olan nüfusu 30 bine kadar yükseldi.

Muğla’nın 1 milyon 21 bin 141 olan nüfusu, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde 4 milyonu aştı. Tesislerde doluluk oranı yüzde 100’e ulaşırken, turistlik ilçelere araç girişi ise hala sürüyor. Kente gelmeyi sürdüren yerli turistler, kara yolunda uzun kuyruklar oluşturdu. Plajlar tıklım tıklım dolarken, kamp alanlarında da boşluk kalmadı. Bodrum’un 187 bin 284 nüfusu 1 milyona, Datça’nın 24 bin 519 nüfusu 300 bine, Fethiye’nin 170 bin 379 nüfusu 700 bine, Marmaris’in 97 bin 705 nüfusu 800 bine, Ula’nın 26 bin 306 olan nüfusu ise 200 bine dayandı. Rezervasyonsuz gelen tatilciler, geceyi araçlarında ya da ağaçların altına geçirmeyi tercih ederek geri dönmüyor. Jandarma ve polis takımları, güvenlik önlemini en üst düzeye çıkarttı.

BODRUM’A 250 BİNİN ÜZERİNDE ARAÇ GİRİŞ YAPTI

Bodrum Otelciler Derneği Genel Sekreteri Yiğit Girgin, bilhassa arife gününden itibaren ilçeye 250 binin üzerinde aracın giriş yaptığını söyledi. Girgin, “Bodrum’un resmi nüfusu 188 bin. Yaz turizmin başlaması ve bayramla birlikte ilçe nüfusu yaklaşık olarak 1 milyona dayandı. Bayramla birlikte otellerde yer bulmak çok zorlaştı” dedi.

‘YABANCI TURİSTTE ÖNEMLİ BİR ARTIŞ GÖZLENDİ’

Birçok otelde yüzde 100 doluluğa ulaşıldığını söz eden Girgin, “Geri kalan temmuz periyodu için otellerde yüzde 90 oranında bir doluluk seyri var. Hissedilen kent doluluğuna baktığımızda ise pandeminin getirmiş olduğu iç pazar hareketliliği bu yıl yurt dışı pazarının açılmasıyla birlikte, iç pazar yoğunluğunun dağılım gösterdiği görünüyor. Son iki yılın akabinde yabancı turistte önemli bir artış gözlendi. Yerli turistin ise yurt dışı tatil yaptığı da müşahedeler dahilinde. Ağustos ayı içinse hala avantajlı tatil fırsatları yerli ve yabancı turisti cezbediyor” diye konuştu.

‘İNGİLİZ PAZARINDAN ÖNEMLİ BİR TALEP VAR’

Özellikle İngiliz pazarında önemli talep olduğunu tabir eden Girgin, “Birçok tatil alternatifinin yer aldığı Bodrum’a herkesi bekliyoruz. Yabancı turistte uzun müddettir Bodrum hasreti vardı. Bilhassa İngiliz pazarından önemli bir talep var. Öte yandan Bodrum-Milas havalimanı haziran sonu sayılarına baktığımızda; yurt dışından 275 bine yakın yolcu geldi. Bir evvelki sene ise bu sayı 93 bin civarındaydı. Deniz yolu nakliyatına baktığımızda da 65 binin üzerinde haziran sonu prestijiyle yabancı turist geldi. Bir evvelki yıl, bu sayı 761 bin civarındaydı.”

ÇEŞME’DE NÜFUS 20 KAT ARTTI

Tatilcilerin akın ettiği noktalardan biri de İzmir’in turist ilçesi Çeşme oldu. Bayram yoğunluğu nedeniyle ilçede nüfus 20 kat artarak 1 milyona yaklaşırken, otellerdeki doluluk oranı yüzde 90’a ulaştı. Trafiği artan ilçede, otoparkların birçoklarında yer olmadığı belirtildi. İzmir-Çeşme Etraf Yolu’nda da bilhassa sabah ve öğlen saatlerinde yoğunluk yaşanıyor. İlçenin birtakım noktalarında ise dün akşam fazla tüketim nedeniyle elektrik kesintileri yaşandı. Çeşme’de, yoğunluğun 17 Temmuz’a kadar süreceği kestirim ediliyor.

DOLULUK YÜZDE 90’A ULAŞTI

Çeşme Belediye Lideri Ekrem Oran da tatilcilerin esnafın yüzünü güldürdüğünü söyledi. Oran, şöyle konuştu: “Bayramın 2 ve 3’üncü gününde otellerdeki doluluk oranlarında yüzde 90 ila 100 ortasındaydı ve nüfus da 1 milyona ulaştı. Bu da esnafa olumlu bir biçimde yansıdı. Tabi ki ufak tefek sıkıntılar oldu. Fakat bu türlü ekonomik ıstırapların olduğu bir devirde, buradaki yerli vatandaşımızın da esnafımıza takviye manasında kasvete katlandığını düşünüyorum.”

Alaçatı Turizm Derneği Lideri Necat Çelikok ise “48 bin nüfusu olan ilçede, bu sayı 20 kat artarak 1 milyona dayandı. Bu sayının büyük çoğunluğunu yerli turistler oluşturuyor. Otellerdeki doluluk oranı ise yüzde 90’a ulaştı. Burada şunu da eklemek gerekiyor ki; artan hayat kaidelerine karşın işletmeler de fiyatları ellerinden geldiğince makul düzeyde tuttular” dedi.

BOZCAADA’DA TÜM TESİSLER DOLU

Bayram tatilinde Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde de hareketlilik yaşandı. Yerleşik nüfusu 3 bin 98 olan ilçedeki 4 bin 400 olan yatak kapasitesi, büsbütün doldu. Turizm dönemi ile çalışan sayısının da arttığı ilçenin nüfusu 30 bine ulaştı.

Demirören Haber Ajansı / Aktüel
Prev Post

Son Dakika | Jandarmadan uyuşturucu operasyonu

Next Post

Bayram tatilinin akabinde otogarda dönüş yoğunluğu

post-bars

Leave a Comment