Back To Top

21 Temmuz 2022

Efsane dizi Breaking Bad hakkında az bilinen 10 enteresan ayrıntı

By
  • 0

Yayın hayatına 2008 yılında başlayan ve kısa müddette tanınan hale gelerek reyting rekorları kıran Breaking Bad, ismini efsane üretimlerin ortasına yazdırmayı başardı. Vince Gilligan tarafından tasarlanan ve AMC kanalında yayınlanmaya başlayan Breaking Bad, 2013 yılında tüm vakitlerin en yüksek reyting alan dizisi olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na bile girmeyi başardı. Takımında Bryan Cranston, Aaron Paul, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito üzere kaliteli oyuncuların olduğu Breaking Bad hakkında az bilinen birçok ayrıntı ortaya çıktı. Diziyi daha da pahalı hale getirecek ve tahminen de yine başlamanıza neden olacak bu ayrıntıları sizler için derledik.

BİRÇOK KANAL REDDETTİ

Yapım kademelerinde önemli dertli süreçlerden geçen dizilerden biri de Breaking Bad oldu. Dizinin imalcisi Vince Gilligan, 2005 yılında Breaking Bad projesini HBO, Showtime ve TNT üzere kanallar ile paylaştı lakin ret yanıtı aldı. Hatta Gilligan, HBO ile yaptığı görüşmenin mesleğinin “en kötü” toplantısı olduğunu bile tez ediyor. Bunun üzerinde FX kanalından olumlu bir yanıt alan Gilligan, daha sonra kanalın vazgeçmesi ile büyük bir şoka uğradı. Hatta o devir diziyi rafa kaldırmayı bile düşündüğünü tabir eden üretimci, birkaç yıl sonra AMC kanalı ile anlaşarak bugün efsane olan Breaking Bad dizisini izleyiciler ile buluşturdu.

KANAL İDARESİ BRYAN CRANSTON’A SICAK BAKMADI

Bryan Cranston olmadan bir Breaking Bad düşünmek katiyetle imkansız. Lakin AMC idaresi, dizi başlamadan evvel bugünkü kadar fazla tanınmayan Cranston’un bilakis yıldız kategorisinde olan bir aktör istedi. Hatta o periyot başrol için Matthew Broderick ve John Cusack üzere isimler gündemdeydi. Dizinin imalcisi Vince Gilligan ise kanal idaresine karşı durarak Bryan Cranston’un dizi için ziyadesiyle uygun olduğunu düşünüyordu. Başrol seçiminde birtakım fikir ayrılıkları yaşansa da sonunda Gilligan’ın istediği oldu ve Bryan Cranston, Walter White karakteri ile adeta gösteri yaptı.

JESSE PINKMAN BİRİNCİ DÖNEMDE ÖLECEKTİ

Bryan Cranston ile diziye damga vuran oyunculardan biri olan Aaron Paul‘un hayat verdiği Jesse Pinkman karakterinin aslında birinci dönemin dokuzuncu kısmında ölmesi planlanıyordu. Lakin 2008 yılında ABD’de patlak veren senarist grevi sonrası dizinin birinci dönemi yedinci kısımda sona erdi. Bunun üzerine Jesse Pinkman’ın diziye devam etmesi için bir ihtimal doğdu. Hatta o periyot açıklamalarda bulunan üretimci, “Senarist grevi aslında Jesse Pinkman’ı kurtarmadı. Şimdi ikinci kısımda Aaron Paul ve Jesse Pinkman ahengini ben dahil herkes anlamıştı. Herkes, Aaron Paul’un ne kadar uygun olduğunu ve onunla çalışmanın bir zevk olduğunun farkındaydı. Bu nedenle Jesse’yi öldürmenin çok büyük ve devasa bir yanılgı olacağı çok erken belirli olmuştu” tabirlerini kullanmıştı.

GERÇEK HAYATTA BİR WALTER WHITE VARDI

Breaking Bad dizisi yayın hayatına başlamadan evvel ABD’de farklı bir olay meydana geldi. 2008 yılında Alabama’da Walter White ismindeki bir meth üreticisi için yakalama kararı çıkarıldı ve bu kişinin uzun müddettir unsur ürettiği biliniyordu. O periyot dizinin bu şahıstan esinlendiği istikametinde önemli tezler da ortaya çıkmıştı.

62. KISIMDA BİTMESİNİN ÖZEL NEDENİ VAR

Dizinin toplamda 62 kısımdan oluşmasının özel bir sebebi vardı. Beş dönem boyunca yayında kalan ve 2013 yılında ekranlara veda eden dizi, periyodik tablodaki 62. elemente dikkat çekiyordu. Bu element akciğer kanseri de dahil olmak üzere bir dizi kanseri tedavi etmek için kullanılan Samaryumdu. Esasen dizinin sıkı takipçileri, Samaryum elementi ile Walter White’ın akciğer kanseri olması ortasındaki ilişkiyi çabucak anlayacaktır.

WALTER WHITE’IN DİZİDEKİ KONUTU ZİYARETÇİ AKININA UĞRUYOR

Breaking Bad dizisi çekimleri için meskenlerini kiraya veren aile, bu kararlarından ziyadesiyle pişman oldu. Çünkü dizide Walter White’ın yaşadığı konut öylesine tanınan hale geldi ki, dizinin bitmesinin üzerinden yıllar geçmesine karşın hayranlar Albuquerque’de bulunan konuta giderek aileyi önemli derecede rahatsız ediyor.

Belirli bir mühlet sonra hudut bozucu olmaya başlayan bu durum sonrası konut sahibi, konutun etrafına 6 metre yüksekliğinde bir çit inşa etti. Fakat bu da dizinin hayranlarını engelleyemedi. 2017 yılında açıklamalarda bulunan konut sahibi, hayranların inşa ettikleri çite tırmandıklarını, bahçeden taş aldıklarını ve Walter White’ın dizinin ikonik bir anında meskenin çatısına tek seferde pizza attığı sahneyi tekrar canlandırdıklarını söz ediyordu.

DİZİNİN İMALCİSİ ORTAYA GİRDİ

Hatta o denli ki, mesken sahiplerinin yaşadığı bu durum dizinin imalcisi Vince Gilligan’ın kulağına kadar gitti. Üretimci 2015 yılında yaptığı bir açıklamada, “Artık bu bayanı rahat bırakın. Bu bayanı rahatsız etmenin ve çatısına pizza fırlatmanın orjinal, komik ya da havalı bir tarafı yok. Bunu daha evvel Walter White tek seferde yaptı. Yani birinci olmayacaksın. ” diyerek dizinin hayranlarını uyardı.

BRYAN CRANSTON BİR CİNAYETİN BAŞ ŞÜPHELİSİYDİ

Bryan Cranston, oyunculuğa başlamadan evvel erkek kardeşi ile birlikte Florida’da bulunan bir restoranda garson olarak çalışıyordu. Lakin restoranın baş şefi Peter Wong, Cranston da dahil olmak üzere tüm çalışanlara önemli derecede makus davranıyordu. Hatta o devir Cranston, öteki çalışanlara latife emelli Wong’u öldürmek istediğinden bahsetmiştir.

Cranston ve kardeşi, bir mühlet sonra baş şefin baskılarına daha fazla dayanamayıp istifa etti. İki kardeş daha sonra Florida’dan ayrılırken, tam da bu periyotta Peter Wong cinayete kurban gitti. Cinayetin akabinde olayla ilgili soruşturma başlatan polis, restoran çalışanlarını sorguya çektiğinde ise Cranston’un geçmişte baş şefi latife gayeli da olsa öldürmek istediğini öğrendi. Cranston ve kardeşi bir anda cinayetin baş şüphelileri haline gelirken, kısa mühlet sonra gerçek katilin yakalanması ile derin bir nefes aldılar.

MEŞHUR ŞAPKANIN MAKSADI FARKLI ÇIKTI

Dizide Walter White ile adeta bütünleşen şapkası, Heisenberg’in ‘görünümüne’ bir şeyler katma gayesi taşımıyordu. Hatta bu şapka senaryoda bile yoktu. Set grubunda çalışan kostüm tasarımcısına nazaran, Cranston’ın şapkayı takmaya başlamasının gerçek nedeni, yeni tıraş olan başını New Mexico güneşinin yakıcı sıcağından korumaktı.

GUS FRING’İN VEFAT SAHNESİ İÇİN THE WALKING DEAD’İN MAKYAJ GRUBUNDAN YARDIM ALINDI

Dizinin en dikkat çeken sahnelerinden biri de elbet Gus Fring’in ölümüydü. Bu sahnede güya The Walking Dead izliyormuş üzere hisseden seyircilerin sayısı hiçte az değil. Gus Fring’in patlama nedeni ile yüzünün yarısının yok olduğu bu sahnede The Walking Dead makyaj ve görsel efekt grubunun önemli bir yardımı olmuş.

DİZİDEKİ MAVİ METH ASLINDA AKİDE ŞEKERİ

Walter ve Jesse’nin imali mavi meth, birçok izleyicinin düşündüğünün tersine akide şekeridir. Daha da açacak olursak, Albuquerque’deki bir şeker dükkanı olan The Candy Lady’den temin edilen mavi akide şekerleri, hayranların da ilgisi ile önemli gelir elde etmiştir.

WALTER’IN İÇ ÇAMAŞIRI 9.900 DOLARA SATILDI

İnsanların sevdikleri sinema ve dizilerden sahne eşyaları yahut kıyafetlerini açık artırma ile satın almak istemesini anlayabiliyoruz, fakat Walter’ın giydiği iç çamaşırı başımızda kimi soru işaretlerine neden oldu. Son derece kararlı ve Walter White sevgisi olan bir hayran, karakterin birinci kısımda ikonik bir sahnede giydiği iç çamaşırını açık artırmadan 9.900 dolara satın almıştır.

Shiftdelete / Magazin
Prev Post

Bayramda Mavi Göl piknik severlerle doldu

Next Post

Kulak ağrısına ne âlâ gelir? Kulak ağrısı neden olur?

post-bars

Leave a Comment