Back To Top

11 Temmuz 2022

Devlet liderinin sarayını işgal eden göstericiler konuştu: İstifalar gelmeden burayı terk etmeyeceğiz

By
  • 0

Ekonomik çöküntü yaşayan ve enflasyonun resmi bilgilere nazaran yüzde 54 düzeylerinde olduğu Sri Lanka’da halkın protesto şovları devam ediyor.

“İSTİFALAR GELMEDEN SARAYI TERK ETMEYECEĞİZ”

Ülkeden kaçan devlet liderinin sarayını basan göstericiler bugün yeni bir açıklama yaptı. Son dakika ibaresiyle servis edilen açıklamalarda kendini göstericilerin başkanı olarak tanıtan Ruwanthie de Chickera, “Devlet lideri ve başbakan istifa etmeden devlet liderinin sarayını terk etmeyeceğiz” dedi.

Göstericiler bir köpeği maskot ilan ederek “Doğal Ömürden Sorumlu Bakan” olarak tanıttı.

DÜN İSTİFA EDECEKLERİNİ DUYURDULAR FAKAT…

Son haftalarda tansiyonun yüksek olduğu Sri Lanka’da dün yansılar ve halkın devlet başkanlığı sarayını basması üzerine devlet lideri Gotabaya Rajapaksa ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifa etme kararı aldıkları duyurulmuştu. Rajapaksa ve Wickremesinghe’nin istifa edeceğini parlamento sözcüsü açıklamıştı.

Protestocular devlet liderinin yatağında keyif yaptı.

SRİ LANKA’DA İKTİSAT NASIL ÇÖKTÜ?

22 milyon insanın yaşadığı ada ülkesi, 1948’teki bağımsızlığından beri tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Dövizde yaşanan kahır sebebiyle akaryakıt, besin, ilaç üzere malları temin edemeyen ülkede enflasyon resmi datalara nazaran yüzde 54.6 düzeylerinde.

Binlerce gösterici dolapları talan etti.

ENFLASYONUN YÜZDE 70’E ÇIKMASI BEKLENİYOR

Sözcü’nün haberine nazaran enflasyonun gelecek aylarda yüzde 70’e çıkmasını beklerken son periyotta yaşanan siyasi çalkantı ve belirsizliğin IMF ile yapılacak görüşmeleri etkilemesi de bekleniyor. Bilhassa Covid-19 sebebiyle turizm alanından büyük darbe alan Sri Lanka’da geçen yıllarda petrol fiyatlarının artması, kimyasal gübre ithalatının yasaklanması tarımı durma noktasına getirmişti. Öte yandan muhalefet, Devlet Lideri Rajapaksa’nın ekonomiyi yönetememesi sebebiyle bu krizin oluştuğunu öne sürdü. Muhalefet, Mart ayından beri Rajapaksa’nın istifasını talep ediyor.

Prev Post

18 yıl aşevi olarak kullanılan tarihi han çocuk müzesine dönüştürülüyor

Next Post

ÂLÂ Parti’den MHP’li Karakaya’nın “Akşener 6’lı masadan ayrılacak” tezine karşılık:…

post-bars

Leave a Comment