Back To Top

26 Temmuz 2022

Denizdeki bâtın tehlike

By
  • 0

DÜZCE(İHA) – Karadeniz’de yaşanan boğulma olaylarının büyük çoğunluğunda tesiri olan çeken (rip) akıntısına karşı AFAD vatandaşları önlemli olmaya çağırdı.

Tatil döneminin gelmesi ve havaların ısınması bayram tatili ile birleşince denize girenlerin sayısı çoğaldı. Düzce’nin Akçakoca ilçesinde 35 kilometreyi bulan kıyısı de denizi ve kumu seven tatilcilerin büyük ilgisini çekiyor. Olabilecek boğulma olaylarına karşı da AFAD yaptığı paylaşımlarla vatandaşları rip akıntısına karşı uyarıyor.

Çeken akıntıya kapılmamak için yapılması gerekenler şu biçimde aktarıldı; “Rüzgarlı havalarda dalgalı denize girmemeyi tercih edin. Cankurtaran ve sıhhat grubu bulunan kıyı ve plajları tercih edin. Çocuklarının denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın. Denize kesinlikle deniz kıyafetleriyle girin.”

Denize giren kişinin rip akıntısına yakalandığında ise kıyıya ya da açık denize yanlışsız değil, kıyıya paralel bir formda sağa-sola gerçek yüzmek kuralıyla kendilerini kurtarabileceklerini tabir eden uzmanlar, deniz suyundaki değişiklikler ve köpüklenmelerin rip akıntısının belirtilerinden kimileri olduğunu söylediler.

Boğulmak kurtarıldı

Bayram boyunca Düzce, Sakarya ve Kocaeli de çok kişi boğulma tehlikesi geçirdi. Kocaeli’de boğulan 2 kişi ise Akyazı’da toprağa verildi.

Yetkililer, denize girecek olan şahısların cankurtaranların olduğu bölgelerde girmesi tarafında ikazda bulundular. – DÜZCE

İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa
Prev Post

Arap kulübünün teklifine Cristiano Ronaldo bile şaştı kaldı! Futbol tarihinde…

Next Post

15 Temmuz’da Borsa açık mı? 15 Temmuz’da Borsa İstanbul açık…

post-bars

Leave a Comment