Back To Top

28 Temmuz 2022

Datça’da 24 saat süren orman yangınının bilançosu: 7 kişi yaralandı, 10 konut hasar gördü, toplam 700 hektar alan alevlerden etkilendi

By
  • 0

Geçen yaz yaşanan orman yangınlarının yaralarını sarmaya çalışan Türkiye, sıcakların başlamasıyla bu yaz da birebir çabanın içine girdi. Muğla’nın Datça ilçesinde dün saat 12:25 sıralarında başlayan orman yangını, süratle ilerleyerek meskenlere sıçradı. Tahliye ve söndürme çalışmaları saatlerce sürdü. Sabahın birinci ışıklarıyla havadan müdahale yine başladı, birkaç saat sonra da düzgün haber geldi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, orman yangınının denetim altına alındığını duyurdu.

3 BİN 523 VATANDAŞ TAHLİYE EDİLDİ

Datça Orman İşletme Şefliği’nde basın toplantısı düzenleyen Bakan Kirişci, “Yangında 300’ü ormanlık, 400’ü tarım olmak üzere 700 hektarlık alan ziyan gördü. 450 hane ve 3 bin 523 vatandaşımız önlem maksatlı olarak bulundukları mahalden alınarak yakınlarına ve uygun yerlere nakledildi. 4 konut ağır hasarlı olmak üzere, 10 mesken ziyan gördü. Can kaybımız olmadı” dedi.

“500 YABAN KEÇİSİ KURTARILDI”

Bakan Kirişci, büyükbaş ve küçükbaşlar ile arı kovanlarının, çalışmalar sırasında bulundukları yerlerden alındığını belirterek, “Bazı vatandaşlarımız yangından olumsuz etkilendi. 13 kişi taburcu edildi, 7 kişinin tedavisi sürüyor. Bir belediye çalışanımızda 3’üncü derece bir yanık kelam konusu, hayati tehlikesi bulunmuyor. İnsan hayatı kadar önemsediğimiz doğal canlılarımız için çalışmalar yürüttük. Kocadağ bölgesinde radarın olduğu mevkide 500 yaban keçisi kurtarıldı. Maddi kayıplar telafi edilebilir. Canlarımızı bu manada koruduğumuzu ve kurtardığımızı belirtmekten de büyük memnuniyet duyuyorum” diye konuştu.

“ZORLUKLARA KARŞIN YANGIN DENETİM ALTINA ALINDI”

Bakan Kirişci, kelamlarını şöyle sürdürdü: “24 saat evvel yangın başladığında gerek hava sıcaklığı yüksekliği, gerekse hava rutubetinin düşüklüğü, dahası rüzgarın çok şiddeti bu çalışmaların biraz sıkıntı geçmesine neden oldu. Alan çok büyük bir alan değil. Yangının bulunduğu coğrafya güç bir coğrafya. Teşkilatlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarının, istekli teşkilatlarımızın uğraşları kıymetli. Tabiatın da onların önüne getirdiği zorluklar oldu. Zorluklara karşın yangın denetim altına alındı ve hoş bir çalışma geride bırakıldı.

Bu çalışmada 1 İHA, 12 uçak, 29 helikopter misyon aldı. Toplamda 48 hava aracı etkin olarak kullanıldı. 194’ü arazöz olmak üzere 576 araç, 2 bin 170 işçi, 136 istekli faal olarak çalışmalara katıldı.”

Prev Post

Fenerbahçe, Willian Arao ile 2+1 yıllık mukavele imzaladı

Next Post

Yalova’da köpekbalığı misinaya vurdu, balıkçının ‘bugün ikinci’ demesi daha da…

post-bars

Leave a Comment