Back To Top

26 Temmuz 2022

Datça yangınında bir ilk! Gece görüşlü helikopterler misyona başladı

By
  • 0

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’nin gece görüşlü helikopterlerin birinci sefer Datça yangınında deneneceğini açıklamasının akabinde helikopterler misyona başladı. Gecenin karanlığında havalanan iki adet gece görüşlü yangın söndürme helikopteri alevlere su atarak müdahalede bulundu.

BAKAN KİRİŞÇİ: BİRİNCİ KERE TEST EDİYORUZ

Bakan Kirişci, “10 uçak ve 17 helikopterimiz havadan, 179 arazöz, 21 birinci müdahale aracı, 29 iş makinesi ile karadan müdahalemiz sürüyor. 1466 işçimiz ve 130 gönüllümüz söndürme çalışmalarına katıldı. Birebir vakitte 3 keşif uçağı ile 1 İHA’mız vazife yapıyor. Gece misyon yapan helikopterimiz devrededir. Bu helikopteri birinci kere Datça yangınında test ediyoruz. Performanslarını gözlemleme imkanımız olacak. Birinci belirlemelerimize nazaran yangının çıkış nedeni elektrik trafosundan kaynaklı” diye konuştu.

ALEVLER YERLEŞİM YERLERİNE ULAŞTI

Kara ve havadan yapılan müdahaleye karşın bölgedeki rüzgarın şiddeti ile alevler çok büyüyerek yerleşim alanı olan Maşa Çukuru’na ulaştı. Alevlerin ilerlediği Mesudiye Mahallesi Döşeme mevkiinde ise bir konut yandı, o bölgedeki meskenler de önlem maksadıyla tahliye edildi.

YOLLAR KAPATILDI, PLAJLAR BOŞALTILDI

Yangın bölgesine çıkan yollar önlem hedefli kapatılırken kıyı güvenlik takımları de kıyıya yaklaşarak plajı boşaltılması uyarısı yaptı. Marmaris-Datça karayolu da alınan tedbirler nedeniyle trafiğe kapatıldı.

KARA TAKIMININ SAYISI ARTIRILDI

Datça’daki orman yangınında havanın kararmasıyla birlikte karadan müdahale ağırlaştı. Bölgeye destek kara takımları sevk edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yangındaki son duruma ait toplumsal medya hesabından açıklama yaptı.

İhlas Haber Ajansı / Bekir Tosun – Yeni
Prev Post

CİNSEL ALAKA VAADİYLE GİTTİĞİ MESKENDE GASBA UĞRADI

Next Post

15 Temmuz kargo açık mı? 15 Temmuz Cuma günü kargolar…

post-bars

Leave a Comment