Back To Top

11 Temmuz 2022

Çin ve Almanya, Çeşitli Alanlarda İkili İşbirliğini Derinleştirmek İçin Anlaştı

By
  • 0

BALİ, 10 Temmuz (Xinhua) — Endonezya’nın Bali kentinde biraraya gelen Çin ve Almanya dışişleri bakanları, iki ülke ortasında diplomatik bağların kurulmasının 50. yıl dönümünü fırsat olarak kullanıp çeşitli alanlarda ikili işbirliğini derinleştirmek için anlaştı. Çin Devlet Kurulu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cuma günü Endonezya’nın tatil adası Bali’de, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın oturum ortalarında Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile biraraya geldi. Wang, iki ülke ortasında çok taraflı stratejik iştirakin gelişiminin verimli olduğunu ve ikili bağlantıların gelişiminin olgun bir basamağa geldiğini söyledi.

Wang, Çin’in ikili alakaların geliştirilmesine yeni bir ivme kazandırmak hedefiyle önümüzdeki 50 yıl için geçirilen tecrübeleri değerlendirip, ikili işbirliğini planlamak için Almanya ile el ele vermeye hazır olduğunu söyledi. Baerbock, Almanya’nın Çin ile münasebetlerin geliştirilmesine büyük ehemmiyet verdiğini ve iki ülke ortasında diplomatik bağlantıların kurulmasının 50. yıl dönümünü fırsat olarak kullanıp her alanda ikili işbirliğini derinleştirmeyi beklediğini söyledi. Almanya Dışişleri Bakanı, ülkesinin, Çin ile hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan hakları hususlarında diyalog kurmayı ve iklim değişikliği, yeşil kalkınma ile emisyonların azaltılması üzere başlıklarda işbirliğini ve alışverişleri geliştirmeyi umduğunu söyledi. Wang, Çin ve Almanya’nın insan hakları konusunda farklı görüşlere sahip olmasının doğal olduğunu zira iki ülkenin toplumsal sistemler, gelişim basamakları, tarihi ve kültürel art planlar açısından farklılık gösterdiğini belirtti.

Çin Komünist Partisi’nin 1,4 milyar Çinlinin çok yoksulluktan kurtulup ortak refaha hakikat yeni bir seyahate çıkmasına önderlik ettiğini hatırlatan Wang bunun beşeri uygarlığa büyük bir katkı olduğunu kaydetti. Wang, Çin’in insan hakları davası konusunda gelişmeyi teşvik etmek için dengeli uğraş göstereceğini ve karşılıklı hürmete dayalı olarak bu hususta öbür ülkelerle dostça alışverişleri sürdürmeyi arzuladığını söyledi. Wang, Ukrayna kriziyle ilgili olarak da Cuma günkü G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndaki tüm iştirakçilerin ateşkes ve barış davetinde bulunduğunun altını çizdi. Çin’in barışın sağlanması ve görüşmelerin kolaylaştırılmasına yönelik çalışarak ilgili tarafları tahlil için müzakereye teşvik ettiğini belirten Wang, ülkesinin bu mevzuda yapan bir rol oynamaya devam edeceğini de kelamlarına ekledi.

Xinhua / Aktüel
Prev Post

Kuzey ülkelerindeki hayal üzere tatil meskenleri hangi gelenekten geliyor, geçmişlerindeki…

Next Post

Pamukkale bayramda ağır ziyaretçi ağırlıyor

post-bars

Leave a Comment