Back To Top

9 Temmuz 2022

Çin Dışişleri Bakanı, G20 Toplantısında Gerçek Çok Taraflılık ve Kazan-kazan İşbirliği Daveti Yaptı

By
  • 0

BALİ, 8 Temmuz (Xinhua) — Çin Devlet Kurulu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Cuma günü yaptığı açıklamada, G20 çerçevesinde gerçek çok taraflılığın desteklenmesi, kazan-kazan anlayışına dayalı işbirliğinin yürütülmesi ile kapsayıcılık ve bağlanabilirlik unsurlarına ulaşılması davetinde bulundu. Wang açıklamayı, Endonezya’nın tatil beldesi Bali’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’ndaki konuşması sırasında yaptı. Bakan, G20 üyelerinin karşılıklı hürmet ve eşit şartlarda müzakere edebilen ortaklar olması gerektiğini belirtti. Üye ülkelerin, birarada barış içinde yaşayan ve kazan kazan anlayışına dayalı işbirliği yapan ortaklar olması gerektiğini söyleyen Wang, G20 üyelerinin açıklık, kapsayıcılık ve bağlanabilirlik açısından da ortak olmaları gerektiğini vurguladı. Wang, G20 üyelerinin global iktisatta kapsayıcı bir toparlanma ve büyüme sağlamak için makroekonomik siyasetler üzerindeki uyumlarını güçlendirmeleri gerektiğini bildirdi.

Söz konusu ülkelerin, global enflasyonun yarattığı baskıyı hafifletmek için istikrarlı memleketler arası tedarik zincirlerini birlikte muhafazaları gerektiğini söyleyen Wang, açık, şeffaf ve ayrımcılık zıddı bir memleketler arası ticaret ortamını teşvik etmek için çok taraflı ticaret sisteminin güçlendirilmesi için davet yaptı. Bakan ayrıyeten, G20 üyelerini yoksulluğun giderilmesi, Kovid-19 ile çaba, altyapı ve yeşil kalkınma alanlarında kalkınmaya öncelik verme ve işbirliğini ilerletmeye de çağırdı. Wang konuşmasında, Çin’in Ukrayna sıkıntısında barış müzakerelerini teşvik etmeye ve diyaloğu desteklemeye devam edeceğini ve her vakit barışın yanında duracağını vurguladı. Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ise çok taraflılığı müdafaanın ve tesirli bir işbirliği gerçekleştirmenin global zahmetleri aşmanın tek yolu olduğunu söyledi.

Marsudi, dışişleri bakanları toplantısıyla, bütün G20 üyelerinin irtibat için köprüler kurmaları, barış ve adalete sadık kalmaları, dostluk ve işbirliğini desteklemeleri, ayrıyeten tek taraflılık ve izolasyona karşı çıkmalarının beklendiğini belirtti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de çok taraflılığın bir seçenek değil, mecburilik olduğunun altını çizerek, ülkelerin, acil zorluklarla daha uygun başa çıkmak için çok taraflılığı aksiyonlarla tam olarak uygulayacaklarına, ayrıyeten bağlanabilirliği, açıklığı ve kapsayıcılığı teşvik edeceklerine yönelik umudunu lisana getirdi. G20 üyeleri toplantıda, ateşkesin sağlanması ve düşmanlıkların durdurulması, pandemi sonrası ekonomik toparlanma, sanayi ve tedarik zincirleri ile besin ve güç güvenliği üzere hususları ele alırken, G20’nin kıymetli rolüne tam manasıyla sahip çıkmanın, çok taraflılığı güçlendirmenin, itimat açığını azaltmanın ve global bölünmeleri önlemenin gerekli olduğu konusunda görüş birliğine vardı. Wang, Myanmar, Tayland, Filipinler, Endonezya ve Malezya’yı kapsayan Asya tipinde bulunuyor.

Xinhua / Aktüel
Prev Post

Azerbaycan’da bayram coşkusu

Next Post

Prof. Dr. Aydın: Olay artışı yüzde 50, sarılıp, öpüşmeden bayramlaşın

post-bars

Leave a Comment