Back To Top

17 Temmuz 2022

Çin Dışişleri Bakanı: Çin ve Abd, Asya-Pasifik’te Sağlıklı Etkileşimlere Girmeli

By
  • 0

CAKARTA, 12 Temmuz (Xinhua) — Çin Devlet Kurulu Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Pazartesi günü, Çin ve ABD’nin Asya-Pasifik’te sağlıklı etkileşimlere girmesi gerektiğini söyledi. Wang bu açıklamasını, ASEAN Sekreterliği’ndeki konuşmasının Soru-Cevap kısmında, ABD ve başkalarının bölgedeki varlıklarını ve tesirlerini güçlendirme ve genişletme teşebbüsleri hakkında yöneltilen bir soruya cevaben yaptı. Çin’in başka ulusların Asya-Pasifik sıkıntılarına iştirakine her vakit açık olduğunu belirten Wang, kilit noktanın, aksiyonlarının bölgesel barış ve istikrarı müdafaaya yardımcı mı olduğu yoksa gerginlik ve çatışmayı kışkırtmaya mı çalıştığı, bölgesel kalkınmayı ve yine canlanmayı teşvik etmeye yardımcı mı olduğu yoksa ayrışmaya ve kontakları koparmaya mı çalıştığı, bölgesel birlik ve işbirliğini geliştirmeye yardımcı mı olduğu yoksa kendi istediğini yapmaya, hatta bölünmeler yaratmaya mı çalıştığı olduğunu tabir etti.

Wang, bölgede yer alan tüm ülkelerdeki insanların kendilerinin karar sahibi olacağına ve tarihin bu hususta adil bir kıymetlendirme yapacağına inanıldığını kaydetti. Birkaç gün evvel Endonezya’nın tatil beldesi Bali’de biraraya geldiği ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a, Çin ve ABD’nin açık bölgeselcilik uygulamak hedefiyle Asya-Pasifik’te iki taraf ortasında sağlıklı etkileşimler için kurallar oluşturma yollarını araştırmayı önerdiğini söyledi. Wang, kuralların temel ögesinin, ASEAN’ın merkezi pozisyonunu desteklemek ve mevcut bölgesel işbirliği çerçevesini sürdürmek, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Asya-Pasifik’teki yasal hak ve çıkarlarına hürmet göstermek ve düşmanlığı seçmek ya da başka tarafı denetim altına almayı emel olarak kabul etmemek, sorumlu bir büyük ülke rolünü oynamak, bölgesel istikrar ve kalkınmayı teşvik etmek ve tüm ülkeler için daha fazla kamu faydası sağlamak olduğunu belirtti.

Çin ve ABD’nin bölgede sağlıklı etkileşimler gerçekleştirmesinden daha güzel bir şey olmayacağına dikkat çeken Wang, bunun sadece Çin-ABD ilgileri için olumlu beklentileri artırmaya yardımcı olmakla kalmayıp tıpkı vakitte bölge ülkelerinin genel beklentilerini de karşılayacağını vurguladı. ABD tarafının nasıl karşılık vereceğinin vakitle görüleceğini belirten Wang, bunun ABD’nin hegemonik zihniyetini bırakıp bırakamayacağını, Soğuk Savaş zihniyetinin üstesinden gelip gelemeyeceğini, sıfır toplamlı oyunu terk edip edemeyeceğini ve Asya-Pasifik bölgesinde barış ve refahta içten bir yapan rol oynayıp oynayamayacağını test edeceğini kelamlarına ekledi.

Xinhua / Şimdiki
Prev Post

Oto galericiyi çapraz ateşle öldüren şüpheliler 1 yıl sonra yakalandı

Next Post

Restorandaki yemek sonrası kızını kaybeden, oğlu vefattan dönen anne: 3…

post-bars

Leave a Comment