Back To Top

2 Ağustos 2022

Çek ressam tarafından yapılan Halide Edip’in yağlı boya tablosu Prag’da sergilendi

By
  • 0

Türkiye‘nin Prag Büyükelçisi Hâkim Bağış’ın teşebbüsleriyle, ünlü Çek ressam Alfons Mucha’nın yaklaşık 100 yıl evvel yaptığı yağlı boya Halide Edip Adıvar tablosu, Çek Senatosu’nda düzenlenen stantta ziyarete açıldı.

Çekya’nın Avrupa Birliği (AB) Devir Başkanlığını üstlenmesi nedeniyle Senato Lideri Milos Vystrcil tarafından açılan Mucha Özel Koleksiyonu Standı’nda, Adıvar’ın yaklaşık 100 yıl evvel ünlü ressam tarafından çekilmiş fotoğrafı, karakalem taslak çizimi ve yağlı boya tablosu da yer aldı.

Büyükelçi Bağış ve eşi Beyhan Bağış’ın haziranda yerini tespit ettiği tablonun geniş kitlelerin de ziyaretine açılması tarafındaki talebi, Mucha Vakfı tarafından bu stant vesilesiyle yerine getirildi.

Sergiye katılan Bağış, Senato Lideri Vystrcil ile ünlü ressamın torunu ve Mucha Vakfı Lideri John Mucha ve Vakıf Lider Vekili olan oğlu Marcus Mucha’ya, ricalarını kırmayarak tabloyu sergiledikleri için teşekkür etti.

Atatürk’ün tercümanlığını ve sekreterliğini de yapan Halide Edip’in, gelecek yıl 100. yılı kutlanacak Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları ortasında yer aldığına ve tek yağlı boya tablosunun Prag’da bulunduğuna işaret eden Bağış, bu tarihi tabloyu da kapsayan standın Çek Cumhuriyeti Senatosunda kasım ayına kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebileceğini söyledi.

AA / Aşkın Kıyağan – Kültür Sanat
Prev Post

15 Temmuz 2022 Haberleri

Next Post

Arnavutluk’ta “15/07 Şafak Vakti” sineması gösterildi

post-bars

Leave a Comment