Back To Top

10 Temmuz 2022

Cankurtaran robot ‘Fasty’ saniyelerle yarışıyor

By
  • 0

Cankurtaran robot ‘Fasty’ saniyelerle yarışıyor

100 metre açıkta boğulma olayı geçiren bireye 20 saniyede ulaşıyor, 45 saniyede karaya çıkarıyor

Robot cankurtaran yapılan tatbikatta hünerlerini sergiledi

ANTALYA Antalya‘nın dünyaca ünlü Konyaaltı kıyısında 9 günlük Kurban Bayramı tatili boyunca cankurtaranlara eşlik edecek olan ‘Fasty’ isimli robot, 100 metre açıkta boğulma hadisesi geçiren şahsa 20 saniyede ulaşarak, 45 saniyede karaya çıkaracak.

Turizm kenti Antalya kıyılarında Kurban Bayramı hareketliliği devam ediyor. 9 günlük bayram tatilini pahalandırmak isteyen vatandaşların çekim noktası her vakit olduğu üzere tekrar denizi ve kumsalıyla dünyanın nadir kentleri ortasında bulunan Antalya oldu. ALGE tarafından işletilen Kıyı Antalya Ömür ve Alışveriş Merkezi’nde varyant bölgesinden Boğaçayı bölgesine kadar olan 6,5 kilometrelik alanda vazife yapan 45 cankurtaran ise, vatandaşların huzur ve inançlı bir tatil geçirmesi için her 200 metrede bir kurulan 34 kulede bayram mesaisi yapıyor. Öte yandan cankurtaranlara ‘Fasty’ isimli robot da eşlik edecek.

20 saniyede ulaşabilen robot, kişiyi 45 saniyede karaya çıkarabiliyor

“800 metre menzilimiz var”

Cihazı kullanan Elektronik Teknikeri Osman Çelik, “Sahilde bulunan birtakım cankurtaran kulelerine ekstra insansız cankurtaran yerleştirdik. Onun dışında Antalya Büyükşehir Belediyesi plajında kullanılan bir aygıtımız var. 100 metrede bulunan kazazedeye 20 saniyede müdahale ediyoruz. 45 saniyede geri getiriyor. Daha sonra ise karadan müdahale ediyoruz. Uzaktan kumandalı bir sistemi var. 800 metre menzilimiz var. Saatte 15 kilometre yol alabiliyor. Ortalama 1 saat kullanım ömrü var. Vatandaşlarımız kurallara uyuyor. Şuana kadar bir olumsuzluk yaşanmadı” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Ertuğrul Gün – Lokal
Prev Post

Üniversiteli tarım emekçisi kurban bayramını tarlada geçirdi

Next Post

Küçük bikinisiyle poz veren Hazar Ergüçlü’ye tenkit yağdı: İncir yaprağı…

post-bars

Leave a Comment