Back To Top

30 Temmuz 2022

Çankırı Valisi Ayaz’dan koronavirüs ve KKKA hastalığı uyarısı Açıklaması

By
  • 0

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) olaylarındaki artış ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı konusunda ihtarlarda bulundu.

Vali Ayaz, gazetecilere, koronavirüs olaylarında hem dünyada hem Türkiye’de hem de Çankırı’da artış yaşandığını söyledi.

Kurban Bayramı münasebetiyle hareketlilik yaşandığını, onun tesirlerini gördüklerini belirten Ayaz, “Çok şükür, hastaneye olan tesiri çok kısıtlı evvelki dalgalara nazaran. Vefat eden hastamız yaklaşık iki aydır yok lakin tekrar yatış yapan hastalarımız var.” dedi.

Hatırlatma dozu randevularının açıldığını hatırlatan Ayaz, “Özellikle son aşısının üzerinden 6 ay geçmiş tüm vatandaşlarımızı tekrar aşı olmaya çağırıyoruz. Alınabilecek en güçlü tedbir, aşı. Bilhassa risk kümesindeki 60 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız şayet son aşılarının üzerinden 6 ay geçmişse randevular açık. Lütfen hatırlatma dozlarını olsunlar.” diye konuştu.

Ayaz, KKKA hastalığı nedeniyle bu yıl iki kişinin vefat ettiğini lisana getirerek, şunları kaydetti:

“Şabanözü’nde genç bir evladımızı kaybetmiştik, Ilgaz’da da bir teyzemiz maalesef KKKA hastalığı sonucunda hayatını kaybetti. Onun için vatandaşlarımızı bir defa daha bu hususta uyarıyoruz. Lütfen keneyi elinizle çıkarmayın. Kene ısırmasına vatandaşlarımız şahit olduklarında çabuk olarak sıhhat kuruluşuna başvursunlar ki takibimize girsinler. Zira kan kıymetlerindeki düşüşü ne kadar erken tespit edebilirsek, ilacın uygulanması ve sonuç vermesi o kadar tesirli oluyor. Elimizde çok aktif bir ilaç var ancak geç kalınırsa maalesef tahlil olmayabiliyor. İki vefatımız oldu, 10 vatandaşımız da yatarak tedavi aldı.”

AA / Muhammed Kaygın – Sıhhat
Prev Post

Hulk, maç esnasında 6 kilo kaybetti! Brezilyalı yıldız, yaşadığı kuvvetli…

Next Post

Öğrenciler, okul bahçesinde Atatürk büstüne saldırdı! Polis manzaralardan tespit edip…

post-bars

Leave a Comment