Back To Top

31 Temmuz 2022

Çankırı Valisi Ayaz’dan KKKA hastalığı ve korona virüs uyarısı: “KKKA sebebiyle iki vatandaşımız vefat etti”

By
  • 0

Çankırı Valisi Ayaz’dan KKKA hastalığı ve korona virüs uyarısı: “KKKA sebebiyle iki vatandaşımız vefat etti”

“Korona virüs sebebiyle tekrar hastanelere yatış yapan hastalarımız var”

ÇANKIRI – Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ve korona virüs olaylarındaki artışlarla ilgili açıklamalarda bulunan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi KKKA hastalığı sebebiyle iki kişinin hayatını kaybetti.

Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, 15 temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü aktiflikleri çerçevesinde açılan stant ziyareti sırasında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ve korona virüs olaylarındaki artışlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Çankırı’da korona virüs olaylarında artış yaşandığını söyleyen Vali Ayaz, vatandaşlara hatırlatma aşılarını olma noktasında davette bulundu.

“Tekrar yatış yapan hastalarımız var”

Korona virüse karşı alınacak en kıymetli tedbirin aşı olmanın olduğunu belirten Vali Abdullah Ayaz, “Dünya, yurt geneli ve vilayetimizde artış var. Pazartesi günü Salgın Uyum Konseyi’nde mevzuyu değerlendireceğiz. İşin gerçeği, biraz beklediğimiz süreçti. Bir ortaya gelmenin çok yaşandığı bir bayram geçirdik. Onun biraz tesirlerini görüyoruz. Şu anda çok şükür hastaneye olan tesiri evvelkilere nazaran çok kısıtlı. Vefat eden hastamız yaklaşık 2 aydır yok. Lakin tekrar yatış yapan hastalarımız var. Şu kademeden maskeye dönüş gündemde yok. Aranın çok korunmadığını daima bir arada görüyoruz. Son aşının üzerinden 6 ay geçmiş tüm vatandaşlarımızı tekrar aşı olmaya çağırıyoruz. Şuanda alınabilecek en güçlü tedbir aşı. Bilhassa 60 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız hatırlatma dozlarını olsunlar. Alabileceğimiz en güzel tedbir bu olacak” dedi.

Vatandaşları Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına karşı da uyaran Ayaz, “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından Şabanözü’nün akabinde Ilgaz’da bir vefatımız daha oldu. Vatandaşlarımızı uyarıyoruz, lütfen keneyi elinizle çıkarmayın. Kene ısırmasına vatandaşlarımız şahit olduklarında acele olarak sıhhat kuruluşuna başvursunlar. Başvursunlar ki takibimizi girsinler. Zira kan kıymetlerindeki düşüşü ne kadar erken teşhis edebilirsek ilacın uygulanması ve sonuç vermesi o kadar tesirli oluyor. Elimizde çok faal bir ilaç var fakat hastalık belli bir boyuta ulaştıktan sonra maalesef tahlil olmayabiliyor. 10 vatandaşımız yatarak tedavi aldı” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Recep Arslan – Sıhhat
Prev Post

Yaşlı adam kaldırımda can verdi, o an çekilen fotoğraf karesindeki…

Next Post

Beşiktaş’ta Şehit Batuhan Ergin Aile Sıhhati Merkezi açıldı

post-bars

Leave a Comment