Back To Top

26 Temmuz 2022

Bu buğday öteki bir buğday! Bir başakta 100 dane veriyor, uzunluğu insan uzunluğuna ulaşıyor

By
  • 0

Dört yıl evvel yarım kilogram buğday ile üretimine başladığını belirten çiftçi Hıdır Güneş, buğdayın hasat vaktine yaklaştığını tabir etti. Buğdayın mor kılçık olarak kendisini gösterdiğini anlatan Güneş, “Hava sıfırın altında 20 derecelerde olduğu devirlerde mor oluyor. Güneşi gördüğü vakit asıl rengi yeşile dönüşüm yapıyor. Soğuktan ve çok yağıştan etkilenmeden insan uzunluğuna kadar ulaşıp epey bol randıman veriyor. İki yıldır ülkemizdeki bütün kentlere gönderim yaptık” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HER YERİNE YAYMAYI HEDEFLİYORUZ”

Boyu ve randımanı ile öbür buğdaylardan farlı olan siyez buğdayın birinci defa ekimini yaptığını söz eden çiftçi Osman Şimşek ise, “Geçen yıl buğdayı alarak ektik. Buğdayı dekara 5 kilogram olarak verdim. İnsan uzunluğuna ulaştı. Bir daneden 7 başak veriyor ve her bir başakta da asgarî 100 dane veriyor. Ecdadımızın ekmeğini yaptığı buğday bu buğdaydır. Cet buğdayımız sahip çıkmamız gerekiyor. Türkiye’nin her yerine yaymayı hedefliyoruz” halinde konuştu.

DAHA AZ MALİYET İLE DAHA ÇOK ÜRÜN

Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın tahılın ehemmiyetini bir defa daha ortaya koyduğunu belirten Şimşek, “Bütün dünya ülkeleri tahıllarını stokladı. Elhamdülillah biz de tarım ülkesiyiz, bunun hakkında da biz bu topraklarda geleceğiz. Ben yok, sen yok, biz varız ve biz büyük bir Türkiye’yiz. Tüm çiftçi kardeşlerimizi bu tohumu ekmeye davet ediyoruz. Diğer yerden aldığımız tohumları dekara 25 -30 kilogram ortasında verirken bunu 5 ile 7 kilogram ortasında veriyoruz. Daha az maliyet ile daha çok eser, ekmek kıtlığı yaşatmayacağız inşallah bu eserle bu ülkeye. Bu eserden tüm çiftçilerimiz faydalansın 5 – 10 kilogram alarak kendi tohumunu ürettin. Bugün gelecek ismine bir usta çırak yetiştiriyor bizde bu eseri yetiştirmeye başladık ülkemizin geleceği adına” sözlerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı / İktisat
Prev Post

PlayStation Plus’a bu ay Stray, Final Fantasy 7 ve daha…

Next Post

Tıpkı mermi iki arkadaşı gazi yaptı

post-bars

Leave a Comment