Back To Top

20 Temmuz 2022

Brent petrolün varil fiyatı, yüzde yüzde 5’e yakın paha kaybederek 100 doların altına düştü

By
  • 0

Türkiye’deki akaryakıt ve motorin fiyatlarındaki artırım ve indirim haberlerini de etkileyen brent petrolün varili,uluslararası piyasalarda dünkü kapanış fiyatına nazaran yaklaşık yüzde 5’e yakın bedel kaybetti.

100 DOLARIN ALTINA İNDİ

Brent petrolün varil fiyatı bugün gün içinde 107,70 dolara kadar çıktı, lakin global piyasalarda yaşanan gelişmeler nedeniyle 100 doların altına kadar indi.

SEBEBİ ÇİN’DEKİ KISITLAMALAR

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’de Kovid-19 hadiselerinde görülen artış ve getirilen kısıtlamalar, fiyatlar üzerinde aşağı istikametli baskı oluşturuyor. Global piyasalarda resesyon riski talebi düşürürken arz daralması kaygıları de fiyatlarda tesirli oluyor.

“DÜNYA HİÇ BU KADAR BÜYÜK BİR GÜÇ KRİZİNE ŞAHİT OLMADI”

Ayrıca, bugün Memleketler arası Güç Ajansı Lideri Fatih Birol’un global bir güç krizi yaşandığını belirterek, “Dünya, derinliği ve karmaşıklığı açısından bu kadar büyük bir güç krizine hiç şahit olmamıştı.” değerlendirmesinde bulunması da fiyatların aşağı taraflı seyretmesinde tesirli oluyor.

AKARYAKITTA İNDİRİM BEKLENTİSİ OLUŞTU

Döviz kurundaki dalgalanmalar ve brent petroldeki fiyat değişkenliği akaryakıt fiyatlarını direkt olarak etkiliyor. Brent petrolün yüzde 5’e yakın kıymet kaybederek 100 doların altına inmesi Türkiye’de de akaryakıtta indirim beklentisi oluşturdu.

4 GÜNDÜR FİYATLARDA DEĞİŞİKLİK YOK

8 Temmuz’da motorine gelen indirimin akabinde 9 Temmuz’da tekrar artırım gelmişti. Akaryakıt fiyatları 3 gündür değişiklik göstermiyor.

Prev Post

Kirayı artırıp depozitoda da “euro” krizi çıkaran konut sahibi, toplumsal…

Next Post

Tatilciler dönüşe geçti: 43 ilin geçiş güzergahında trafik yoğunluğu

post-bars

Leave a Comment