Back To Top

31 Temmuz 2022

Biden’ın ziyaretine saatler kala Suudi Arabistan’tan sürpriz karar: Hava alanı İsrail dahil tüm havayollarına açıldı

By
  • 0

Suudi Arabistan Havacılık Genel Otoritesi (GACA) tarafından yapılan açıklamada, sivil uçuşlar ortasında ayrım yapılmamasını içeren milletlerarası mukavelelere uygun olarak ülkenin hava alanının artık Sivil Havacılık Otoritesinin taleplerini yerine getiren tüm havayollarına açılması kararı alındığı bildirildi.

Kararın krallığın, kıtaları birbirine bağlayan global bir merkez olarak pozisyonunu sağlamlaştırma ve milletlerarası havacılık kontağını sağlama gayretleri doğrultusunda alındığı vurgulandı.

“İSRAİL’DEN SUUDİ ARABİSTAN’A DİREKT UÇAN BİRİNCİ ABD LİDERİ OLACAĞIM”

Orta Doğu tipi kapsamında İsrail’den Suudi Arabistan‘a geçecek olan ABD Lideri Joe Biden, Riyad idaresinin kararını memnuniyetle karşıladı. Biden, “Bugün İsrail’den Suudi Arabistan‘a, Cidde kentine direkt uçan birinci ABD lideri olacağım. Suudi Arabistan‘ın kararı, İsrail’in Suudi Arabistan da dahil olmak üzere bölgeye daha fazla entegrasyonuna yönelik ivme oluşturulmasına yardımcı olacak” tabirlerini kullandı.

“BU KARAR, DAHA İNANÇLI BİR ORTA DOĞU BÖLGESİNİN ÖNÜNÜ AÇIYOR”

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise, “Bu karar, ABD halkının güvenliği ve refahı, İsrail’in güvenliği ve refahı için hayati değer taşıyan daha entegre, istikrarlı ve inançlı bir Orta Doğu bölgesinin önünü açıyor” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Dünya
Prev Post

Kolçak, doğum gününde anıldı

Next Post

Kılıçdaroğlu’ndan 15 Temmuz paylaşımı! Şehitleri yad edip peşine manidar bir…

post-bars

Leave a Comment