Back To Top

10 Temmuz 2022

Biden’ın F-16’lar için Türkiye’ye yeşil ışık yakması ABD’yi karıştırdı! 35 vekilden skandal mektup

By
  • 0

ABD Lideri Joe Biden, dün NATO Önderler Tepesi’nin akabinde düzenlediği basın toplantısında Türkiye’ye yönelik F-16 ve modernizasyon kitlerinin satışını desteklediğini tabir etmişti. Biden, “F-16 savaş uçaklarının satışını ve modernizasyon konusunu çözmemiz gerekiyor, bunu çözmemek bizim çıkarımıza değil. Bunu yapmamak çıkarlarımıza ters. Biz onlara F-16 satmalıyız. Aralık ayından bu yana bunu konuşuyoruz. Kongrenin onayına muhtaçlığımız var, bu onayı da alacağımızı düşünüyorum” demişti.

35 VEKİL BIDEN’A MEKTUP YAZDI

Biden’ın kelamları sonrasında ABD’de, Türkiye’ye F-16 satışını engellemek isteyen odaklar harekete geçti. Başını, daha evvel FETÖ elebaşı Gülen’in iadesine mani olmak için eski Lider Donald Trump’ı baskı altına almaya çalışan milletvekili Frank Palone’un çektiği, ABD Kongresi’nden 35 vekil ABD Lideri Biden’a mektup göndererek “F-16 satışını durdurma” daveti yaptı.

“TÜRKİYE’NİN ORDUSUNU DESTEKLEMEMEYİZ”

Mektubun bir kopyasını Twitter hesabından yayınlayan FETÖ destekçisi Pallone, “Erdoğan’ın istikrarı bozan hareketlerini ve memleketler arası hukuk ihlallerini durdurmak için, somut adımlar atılana kadar Türkiye’nin ordusunu desteklememeliyiz” skandal sözlerine yer verdi.

“ERDOĞAN’I ÖDÜLLENDİRMİŞ OLURSUNUZ”

Yeni Şafak’ın haberin nazaran mektupta “NATO doruğunda, F16’ların potansiyel satışı ve Türkiye’deki uçakların modernizasyonuna ait yapmış olduğunuz yorumlardan ötürü derin kaygı içinde olduğumuzu bildirmek isteriz” tabirlerini kullanan Türk aykırısı lobi üyesi vekiller, satışın durdurulması davetinde bulundu. “Satışın gerçekleştirilmesi Erdoğan’ı ödüllendirmeniz manasına gelecektir” kelamları sarf edilen mektupta, Türkiye’nin, PKK’ya açıktan takviye veren İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliklerine ait tasalarına “saçma” denildi.

Prev Post

Batman’da husumetli 7 aile birbirine girdi! Silahların konuştuğu hengamede 5’i…

Next Post

Tatilde Kitabı Elinden Düşürmüyor

post-bars

Leave a Comment