Back To Top

28 Temmuz 2022

Biden’dan İran’ın nükleer silah sahibi olmasına karşı tehdit üzere kelamlar: Gerekirse güç kullanırız

By
  • 0

ABD Lideri Joe Biden ve İsrail Başbakanı Yair Lapid buluşmada bir ortaya geldi. Başkanlar, İran’ın nükleer silah sahibi olmasına karşı ortak bir deklarasyon imzaladı.

“İRAN’A KARŞI DİPLOMASİ BİR İŞE YARAMAYACAK”

Ortak basın toplantısında konuşan Lapid, Biden’a hitaben İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı “diplomasinin işe yaramayacağını” söyledi. “Dünyadaki tek Yahudi devletini yok etmek istiyorlar. Buna asla müsaade vermeyeceğimiz.” diyen İsrail Başbakanı, “Kelimeler onları durduramayacak. Sayın Lider, diplomasi onları durduramayacak. İran’ı durduracak tek şey, nükleer programlarını geliştirmeye devam ederlerse özgür dünyanın güç kullanacağını bilmektir. Onları durdurmanın tek yolu, masaya sağlam bir askeri tehdit koymaktır.” sözlerini kullandı.

“İRAN DÜNYAYI ALDATMAYA DEVAM EDERSE BEDEL ÖDEYECEK”

“İran rejiminin dünyayı aldatmaya devam ederse ağır bir bedel ödeyeceğini” savunan İsrail Başbakanı, “Orta Doğu’da artık bir alternatifimiz var. Büyüyor ve güç kazanıyoruz. Barışa inanan ölçülü ülkelerle ittifaklar oluşturuyoruz.” dedi.

Lapid, İsrail- Filistin problemine ait “iki devletli çözüm” konusundaki tavrına yönelik bir soruyu ise şöyle yanıtladı: “İki devletli tahlil hakkında durumumu değiştirmedim. İki devletli tahlil, Yahudi çoğunluğu olan İsrail için güçlü bir demokratik statünün garantisidir.”

BİDEN’DAN PUTİN’E ELEŞTİRİ

ABD Lideri Biden ise Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşa işaret ederek, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i eleştirdi. Biden, “Putin’in Ukrayna’ya saldırısı, dünyanın her yerinde barış ve istikrar için bir meydan okumadır. Putin’in savaşı stratejik bir başarısızlık olmalı ve özgür dünya, Ukrayna’nın demokrasiye ulaşmasına yardım etme kararlılığımızı desteklemelidir. ABD, Rus şiddeti tarafından harap olan ve yerlerinden edilen Ukrayna ve Ukraynalıları desteklemeye devam edecektir” tabirlerini kullandı.

“İRAN’IN NÜKLEER GÜÇ OLMASINA ASLA MÜSAADE VERMEYECEĞİZ”

İran’ın nükleer faaliyetlerine de değinen Biden, “İran’ın nükleer güç olmasına asla müsaade vermeyeceğiz.” dedi. Kelamlarını sürdüren Biden, “Diplomasinin, bu sonuca ulaşmanın en yeterli yolu olduğuna inanmaya devam ediyorum. Ve bölgede, teröre dayanak veren balistik füze programı ve Hizbullah üzere teröristlere, uzantılarına silah aktarılması üzere İran’dan gelen tehditlere karşı koymak için İsrail ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“GEREKİRSE GÜÇ KULLANIRIZ”

Joe Biden İsrail televizyonu Kanal 12’ye verdiği söyleşide “İran’ın nükleer silahları olmaması için gerekirse güç kullanırız” dedi. İran’la nükleer muahedeyi diriltmekte kararlı olduğunu söyleyen Biden, “Şu andan daha makûs olan bir şey varsa o da nükleer silaha sahip İran” dedi.

AA / Mücahit Aydemir – Şimdiki
Prev Post

Japonya Başbakanı Kişida, eski Başbakan Abe’nin vefatından polisi sorumlu tuttu

Next Post

Son Dakika: Türkiye’deki hastanelerin girişlerine güvenlik sistemi kurulacak

post-bars

Leave a Comment