Back To Top

1 Ağustos 2022

Beşiktaş Teknik Yöneticisi Valerien Ismael’den kamp değerlendirmesi (2)

By
  • 0

Beşiktaş Teknik Yöneticisi Valerien Ismael, savunmaya bir destek daha yapabileceklerini söyledi.

Siyah-beyazlı ekibin Avusturya kampının son gününde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Ismael, “Ceyhun Beyefendi ile transferler üzerinde çok çalıştık. Geçen dönem erken gelmemin avantajını kullandık, eksiklerimizi tespit ettik. Transfer etmek istediğimiz oyuncuları erkenden ikna etmemize sebep oldu bu durum. Transfer için vaktimiz var, savunmayı güçlü hale getirmemiz gerekiyor. Bir muhtaçlığımız olabilir o bölge için lakin çalışmalarımız devam ediyor. Takımımızı gereğince genişletiyoruz. Uygun çalışıyoruz, bekleme ve çabuk etmeme lüksümüz var. ” sözlerini kullandı.

Yeni kurala uygun olarak 21 yaş ve altı yabancı genç oyuncu transferi ile ilgili konuşan Ismael, “Yüzde yüz yararlı olacağını düşündüğümüz, uygun kalitede olacağına inandığımız bir oyuncu olursa düşünebiliriz. Bazen var olan futbolculara, genç oyunculara talih vermek gerekiyor. Kararı verirken yüzde yüz emin olmamız lazım. Kilit noktalara yaptığımız transferlerde uygun iş yaptık. Çabuk etmeden bu kararı alabilecek vaktimiz var.” diye konuştu.

Avusturya kampının kendileri ismine yeterli geçtiğini söyleyen Ismael, “Her şey şu anda güzel gidiyor. Gerçek yolda olduğumuzu söyleyebilirim. Egzersizlerimiz uygun geçiyor. Buradaki hava kuralları olumlu. Mantalitemiz çok güzel formdu. Bu kampta gençleri görmek istedik. Onlardan faydalandık. Ulusal gruptan geç dönenler oldu. Yeni transferler daha sonra ortamıza katıldı. Onlar da gelince gün be gün âlâ gittiğimizi söyleyebilirim. Bugünle birlikte 3 maç oynamış olacağız. Şu anda maçlar yaparak saha içi bağımızı geliştirmek istiyoruz. Herkes hakkında fikrimiz olması için bu kampa bu türlü geldik. Kimi arkadaşlardan mutluyum. Önümüzdeki haftalarda değerlendirmelere devam edeceğiz. İspanya’daki maçlarda daha net fikrimiz olacaktır.” yorumunda bulundu.

“Her futbolcumuz elinden gelenin en düzgününü yapıyor”

Kampta her futbolcunun elinden geleni ortaya koyduğunu söyleyen siyah-beyazlı teknik adam, “Her futbolcumuz elinden gelenin en uygununu yapıyor. Burada olanlar, bu dönem burada olmayı hak edenler. Onlar da bizimle olmak ve kulübe bir şey verip muvaffakiyetin bir kesimi olmak istiyorlar. Dönem başı antrenmanlarında bu işleri yanlışsız yapıp çok çalışmak gerekiyor. Herkes bu övgüyü hak ediyor. Beklentim bu kanıyı bütün döneme yaymak. Zira güç bir dönem bizi bekliyor.” formunda konuştu.

“Oyuncularımız sisteme karşı istediklerimizi verdi”

Taktik konusunda esnek olduklarını söyleyen Ismael, “Geçen dönem üçlü oynamanın imajını verdik. Bu sistem beş büyük ligde kullanılan bir sistem fakat bu mevzuda esneğiz. 10 numaralı da oynuyoruz. Maçın durumuna nazaran ofansif olmamız gerekirse buna da hazırız. Sonuç olarak maç kazanmamız gerekiyor. Oyuncularımız sisteme karşı istediklerimizi verdi. Kendilerini uygun hissettiklerini hissediyorum. Yeni transferlerimiz ve ulusal ekipten dönen oyuncularımız oldu. Düzeyleri birbirinden farklıydı. Hafta hafta üstüne koyarak herkesi tıpkı düzeye getireceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kadro dışı bırakılan Serdar Saatçı ile ilgili de konuşan Fransız teknik adam, “Bu mevzuyu kendi ortamızda netleştirdik. Her futbolcunun burada yüzde yüzüyle olması gerektiğini bilmesi lazım. Beşiktaş futbolcusu olmak özeldir. Her manada hazır olmanız gerekir. Bu noktada değilseniz bunun için bağlantı kurabiliriz. Benim beklentim her futbolcunun yüzde yüzünü vermesi. Bu noktada olmazsa ben de bir karar alabilirim.” formunda görüş belirtti.

İspanya kampına birtakım genç oyuncuları götürmeyeceklerini söyleyen Ismael, “Daha verimli bir kamp geçirmek için gençleri buraya getirdik. Zira birtakım oyuncular geç katılacaktı, kimi transferlerin ne vakit katılacağı aşikâr değildi. Kulübün 2-3 yıldaki gelişmelerini de düşünürsek Rıdvan, Ersin, Emirhan üzere örneklerin çoğalması için altyapıya bakmak istedik. Oradan kendini geliştiren ve âlâ halde gelen futbolcular var. Bugün maçta da göreceğiz. İspanya’ya hepsini götürmek isterdik fakat orada kadroyu biraz daha azaltacağız.” diye konuştu.

“Saiss çok âlâ bir transfer oldu”

Yeni transfer Romain Saiss’in öbür tekliflere karşın Beşiktaş’ı tercih ettiğini söyleyen Fransız teknik yönetici, “Saiss çok yeterli bir transfer oldu. Nisan ayında birinci kere görüşmeye başladık Ceyhun Beyin teklifiyle. Saiss’i izleyip görünce bu sisteme uygun olacağını düşündüm. Liderlik olarak yararlı olacağını düşündük. Diğer teklifler de vardı ancak Beşiktaş’a gelmek için çabuk karar verdi. Bunun için kendisine teşekkür ederim. İspanya’da kampında ortamıza katılacağını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Ligde Dünya Kupası ortasına kadar alabilecekleri en fazla puanı almak istediklerini söyleyen Ismael, “Bizim için güçlü başlamak çok kıymetli. Hakikat yolda olduğumuzdan emin olmamız gerekiyor. Âlâ başlamak ve âlâ ivmelenmeyi yakalamak birinci gayemiz. Dünya Kupası’na kadar olan etabı düzgün bitirmek birinci adım olacak. Oyuncularımı yüzde yüze ulaştırmak benim ve takımımın vazifesi.” dedi.

“Yeri geldiğinde Türk futbolcu sayısı 4-5’e çıkabilir”

Kadroda kaliteli yerli isimler olduğunu vurgulayan Ismael, “Kale ve sol bek konumunda Türk oyuncuların yeri net gözüküyor. Üçüncü Türk’ü oynatacağımız yerde her bölgede Türk olması bizim için bir avantaj. Bu noktada seçim daha kolay olacak. Takım içinde bu esnekliği veren 6-8-10 numara konumunda oynayan Emirhan, ön bölgenin her yerinde oynayan Cenk, hem atak hem kanat bekte kullanabildiğimiz Kenan var. Ayrıyeten çok âlâ yabancılarımız var. Takımımızda çok genç ve kaliteli futbolcular bulunuyor. Yeri geldiğinde Türk futbolcu sayısı 4-5’e çıkabilir.” tabirlerini kullandı.

Yabancı kuralı ile ilgili de konuşan siyah-beyazlı teknik adam, “Bu kural Türk kulüplerinin işini zorlaştırıyor. Zira kalite konusunu direkt ilgilendiren bir husus. En âlâ Türk oyuncular yurtdışında oynuyor. Bu kural yüzünden bunları tekrar Türkiye’ye transfer etmek gerekiyor ve kulüpler üzerinde baskı oluşturuyor lakin bizim için şimdi badire olduğunu düşünmüyorum. Kâfi kalitede oyuncularımız var. Altyapıdan da bu takviyesi aldığımızı düşünüyorum.” biçiminde konuştu.

İstanbul’da yaşamaktan memnun olduğunu da kelamlarına ekleyen Ismael, “İstanbul çok hoş ve şahane bir kent. Ne vakit bir restorana gitsem daima düzgün karşılanıyorum. Fazla dışarı çıkamıyorum, tüm günüm çalışmakla geçiyor. Sabahları 6’da kalkıyorum, bu benim rutinim. Disiplinli olmak, bu bahislere odaklanmak ve kendime uygun bakmak benim için değerli. Ailem de İstanbul’u çok seviyor. Hatta kızım İstanbul’a ne vakit geleceğim diye soruyor. Almanya’da okullar yeni tatil oldu, onlar da İstanbul’da bir mühlet benimle birlikte olacaklar.” diyerek kelamlarını tamamladı.

AA / Murat Karadağ – Spor
Prev Post

Dedesinin vefatı nedeniyle tutuklanan torun tahliye edildi

Next Post

Darbe teşebbüsüne karşı Türkiye’ye birinci takviye veren Katar’dan 15 Temmuz…

post-bars

Leave a Comment