Back To Top

29 Temmuz 2022

Begüm Gökmen ve kümesi Sofya’da konser verdi

By
  • 0

Türkiye’nin birinci bakır nefesli beşlisi olan Begüm Gökmen ve kümesi “Golden Horn Brass”, Bulgaristan’ın başşehri Sofya’da Ulusal Kültür Sarayı’nda sahne aldı.

Golden Horn Brass müzik kümesi, Bulgar müzikseverlere barok, klasik, caz, pop ve mahallî ezgilerden oluşan rengarenk bir repertuvar sundu.

Gökmen, konser öncesi AA muhabirine, daha evvel Bulgaristan’ın Burgaz kentinde sahne aldıklarını söyledi. Gökmen, “Sofya’da Bulgar dinleyiciyle buluşmak bizim için büyük onur olacak. Bu konserde hem klasik müziğin tanınan ezgileri hem caz standartlarının en hoş örnekleri hem de Türk melodilerinin çağdaş ve çok sesli yorumları sunulacak.” dedi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök de “Ülkemizin birinci ve en uzun soluklu bakır nefesli kümesinin seçkin repertuvarını Bulgar müzikseverlere tanıtmaktan gurur duyuyoruz.” diye konuştu.

Konserde, “Uzun İnce Bir Yoldayım”, “Çay Elinden Öteye”, “Resimdeki Gözyaşları”nın da ortalarında bulunduğu bilinen Türk müziği yapıtları yorumlandı.

Klasik müzik yapıtlarının düzenlemeleriyle de seyircilere heyecan veren beşli, konserini “Nihavent Longa” ile tamamladı.

Konseri, Sofya’nın kültür ve müzik etraflarının seçkin temsilcilerinin yanı sıra parlamentoda temsil edilen Hak ve Özgürlükler Hareketi partisinin Genel Lideri Mustafa Karadayı ve milletvekilleri dinledi.

Konser, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği himayesinde verildi.

AA / Ihvan Radoykov – Kültür Sanat
Prev Post

Son dakika haber | Ağaçtan düşen şahıs hayatını kaybetti

Next Post

SPOR Çağdaş Atan: Oyuncularımızla güzel bir sinerji yakaladık

post-bars

Leave a Comment