Back To Top

26 Temmuz 2022

‘Bal işçileri’ Odunpazarı Konutları’nı simgeleyen kovanda üretim yapacak

By
  • 0

‘Bal işçileri’ Odunpazarı Konutları’nı simgeleyen kovanda üretim yapacak

Kentin değerli tarihi bedellerinden olan Odunpazarı Konutları’ndan esinlendi,hayatını adadığı arılar için ‘saray’ olarak nitelendirdiği bir kovan yaptı

Kovan imalatı ve arıcılık yapan Tahir Şener:

“Arıları saraylarda yaşatmak istedim”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’de kovan imalatı ve arıcılık yapan Tahir Şener, bal çalışanları olarak da bilinen arılar için kentin kıymetli tarihi kıymetlerinden Odunpazarı Konutları’nı model alarak kovan yaptı.

Eskişehir’de 17 yıldır arıcılık, 10 yıldır kovan imalatı yapan 53 yaşındaki Tahir Şener farklı bir çalışmaya imza attı. Bal çalışanları olarak da bilinen arıların konforlu ve pak ortamlarda çalışmalarının, bal üretimini artıracağını öne süren Şener, yeni bir kovan imal etti. Kentin değerli tarihi bedellerinden olan Odunpazarı Konutları’ndan esinlenen Şener, hayatını adadığı arılar için ‘saray’ olarak nitelendirdiği bir kovan yaptı. Kovan içerisindeki paklığın yanı sıra boşluk ve yüksekliğin de arıları keyifli edeceğini kaydeden Şener, arıcıların kovan seçimi konusunda standartlara dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Ben arıları saraylarda yaşatmak istedim”

Arıların kendisi için çok değerli olduğu gerekçesiyle bu türlü bir kovan yaptığını aktaran Tahir Şener, “Bu kovanı Odunpazarı Konutları’na ithafen yaptım. Ben arıları saraylarda yaşatmak istedim. Tüm arıcıların da arılarını saraylarda yaşatmasını istiyorum. Arılar için bu türlü bir konut yaptım. Görseli, estetiği hoş. Beşerler arıyı sevsin, balı sevsin diye. Daha hoş konutlarda arılarına baksınlar. Arılar bizim için çok kıymetli ve benim kırmızı çizgim. Kovan imalinde da standart ölçüler çok değerli, bunlara dikkat edilmeli. İnsan hanımını gecekonduda yaşatmak ister mi? Arıları da bu türlü saraylarda yaşatalım. Arı çok özel ve pak bir hayvan, pak yerde yaşamak ister. Kovanın ahşabının da özel olması lazım. Her kovanda arı durmaz. Ben bu kovanı Sarıçam ağacından üretiyorum. Herkes çok beğeniyor. Bize geri dönüşler çok hoş. İçerisindeki paklık, yükseklik, havadar olması arıyı da keyifli ediyor. Arı da memnun epey bal veriyor” dedi.

İhlas Haber Ajansı / Abdullah Güçlü – Kültür Sanat
Prev Post

Sıcaktan kaçan soluğu denizde aldı

Next Post

Bayraklı Belediyesi’nin ‘Basamak’ Yaz Okulları İçin Kayıtlar Başlıyor

post-bars

Leave a Comment