Back To Top

10 Temmuz 2022

Bakan Akar’dan dikkat çeken kelamlar: Münbiç ve Tel Rıfat’tan tacizler var, her türlü müdahaleyi yaptık

By
  • 0

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile hudut çizgisindeki inceleme ve denetlemelerine devam ediyor.

KARARLILIK İLETİSİ VERDİ

Dağlıca’daki Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan Hudut Tabur Merkezi’nde alandaki son duruma ait bilgi alan Akar, Irak ve Suriye hudut sınırı ve hudut ötesinde misyonlu birliklerin kumandanları ile görüntü konferans toplantısı düzenledi.

Zorlu hava ve arazi kurallarında büyük kahramanlık ve fedakarlık gerektiren operasyonları muvaffakiyetle yerine getiren birlikleri tebrik ederek kelamlarına başlayan Akar, “En son terörist etkisiz hale getirilinceye, asil milletimiz, 85 milyon vatandaşımız terör belasından kurtuluncaya ve sonlarımız tam olarak inanç altına alınıncaya kadar bu çabayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

“MÜNBİÇ VE TEL RIFAT’TAN TACİZLER BAŞLADI”

Suriye’nin kuzeyinde son periyotta artan terörist taarruzlara dikkati çeken Akar, “Özellikle Münbiç ve Tel Rıfat’tan birtakım tacizler başladı. Bunlara karşı terörist gayelere tereddütsüz olarak her türlü müdahaleyi yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Teröristleri etkisiz hale getirmek için yapılması gereken ne varsa yapmayı sürdüreceğiz.” tabirlerini kullandı.

“TSK HER TÜRLÜ VAZİFEYE HAZIR”

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek amacının teröristler olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi: “Diğer ülkelerin, dostlarımız ve müttefiklerimizin de mevzuya objektif formda bakmalarını, duruşlarını ve durumlarını buna nazaran düzenlemeleri gerektiğini her fırsatta söylemeye devam ediyoruz. Onların aksiyonları ve telaffuzları de bir manada samimiyetlerinin göstergesi olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, üstün moral ve motivasyonu ve deneyimi ile verilecek her türlü misyonu yapmaya hazır. Bu bahiste azimliyiz, kararlıyız, buna da muktediriz.”

ÖLDÜRÜLEN TERÖRİST SAYISI

Terörle çabanın artan azim ve kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 35 bin 268 terörist etkisiz hale getirildi. Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde yılbaşından bu yana kadar 1999, Pençe-Kilit Operasyonu’nda ise 277 terörist etkisiz hale getirildi.” dedi.

TAHIL KORİDORU AÇIKLAMASI

Tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi için planlanan “tahıl koridoru”na ait de değerlendirmelerde bulunan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “gıda krizinin” tahliline yönelik diplomatik çalışmaları ve direktifleri kapsamındaki görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti. Akar, Türkiye’nin taraflarla temaslarını sürdürerek “kolaylaştırıcı” rolünün gereklerini yerine getirmeye devam ettiğini belirterek, “Milyonlarca ton tahıl Ukrayna limanlarında bekliyor. Hem Rusya hem Ukrayna hem de BM temsilcisi ile görüşüyoruz. Dörtlü görüşmelerle oradaki milyonlarca ton tahılın ve öteki besin gereçlerinin uygun halde planlanan adreslerine gitmeleri için elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu mevzuda kimi gelişmeler olmasını bekliyoruz.” biçiminde konuştu.

İnsani yardım ve tahliye misyonu için gittiği Ukrayna’da hava alanının kapatılması nedeniyle kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin iki nakliye uçağına ait de açıklamalarda bulunan Akar, “Taraflarla ağır görüşme trafiğimiz var. Önümüzdeki günlerde o mevzuyu da emniyetli formda çözmek için çalışıyoruz.” sözlerini kullandı.
Şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ileten Akar, çalışanın bayramını da kutladı.

AA / Sarp Özer – Aktüel
Prev Post

Sri Lanka’da binlerce gösterici hükümet binasını bastı! Devlet Lideri güvenlik…

Next Post

Kolombiya’da bayram namazı kılındı

post-bars

Leave a Comment