Back To Top

15 Temmuz 2022

Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesi katılaştı

By
  • 0

Wels Savcılığı Basın Ünitesinden Savcı Silke Enzlmüller, yaptığı açıklamada, Korkmaz’ın tutuklu bulunduğu Wels’den evvel Viyana’ya, cuma günü de ABD’ye iade edilmek üzere uçağa bindirileceğini söyledi.

İLK EVVEL ABD’YE İADE EDİLECEK

Avusturya Adalet Bakanlığı, 15 Haziran’da Korkmaz’a yönelik isnat edilen kabahatlerin birincisinin ABD’de işlenmiş olması ve bu ülkedeki mağdur sayısının fazlalığı gerekçesiyle iade önceliğini bu ülkeye tanımıştı.

TÜRKİYE’NİN İADE TALEBİ KABUL EDİLMİŞTİ

Kara para aklamak, dolandırıcılık üzere çeşitli suçlamalar nedeniyle Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılan Korkmaz’a ait Wels Mahkemesi, ağustos 2021’de Türkiye’nin iade talebini kabul etmiş, daha sonra da mart 2022’de ABD’nin iade talebini de yerinde bulmuştu.

İSTANBUL’DA MAHPUS CEZASI İSTEMİYLE DAVA AÇILMIŞTI

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Mayıs 2020’de Korkmaz ve 3’ü yabancı asıllı 10 şahısla, bu bireylerle ilişkili “malen sorumlu” şirketler hakkında ABD’den haksız karla elde edilen “mal varlığı bedelini aklama” cürmünden mahpus cezası istemiyle açılan davanın birinci duruşmasında mahkeme, Korkmaz’ın yokluğunda tutuklanmasına hükmetmişti.

19 HAZİRAN’DA YAKALANMIŞTI

Türkiye ve ABD tarafından aranan Korkmaz, 19 Haziran’da Avusturya’nın başşehri Viyana’ya yaklaşık 250 kilometre aradaki bir kasabada emniyet güçlerince gözaltına alınmıştı. Evvel başşehir Viyana’ya getirilen Korkmaz, daha sonra yakalandığı Wels’e gönderilmiş, burada 5 Temmuz 2020’de yapılan duruşmada tutukluluk halinin sürmesine hükmedilmişti.

AA / Aşkın Kıyağan – Aktüel
Prev Post

Düzce’de görülen hortum panik yarattı! Görenler cep telefonlarına sarıldı

Next Post

Arabasını durduramayıp park halindeki araca çarptı: 1 yaralı

post-bars

Leave a Comment