Back To Top

2 Ağustos 2022

Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz ABD’ye iade edildi

By
  • 0

Avusturya‘nın iadesini kararlaştırdığı Sezgin Baran Korkmaz, ABD yargısına teslim edildi. ABD Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Korkmaz’ın Avusturya’dan ABD’nin Utah eyaletine bağlı Salt Lake City kentine getirildiği, “kara para aklama”, “elektronik dolandırıcılık” ve “hukukun işleyişini engelleme” suçlamalarıyla karşı karşıya kalacağı belirtildi.

HER SUÇLAMADAN 20’ŞER YIL CEZA ALABİLİR

Açıklamada, Korkmaz’ın hatalı bulunması halinde, hakkındaki her bir suçlamadan 20’şer yıla kadar mahpus cezası alabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE’NİN İADE TALEBİ DE KABUL EDİLMİŞTİ

Kara para aklamak, dolandırıcılık üzere çeşitli suçlamalar nedeniyle Türkiye ve ABD tarafından hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkartılan Korkmaz’a ait Wels Mahkemesi, Ağustos 2021’de Türkiye’nin, Mart 2022’de de ABD’nin iade talebini yerinde bulmuştu.

İADE ÖNCELİĞİ ABD’YE VERİLDİ

Avusturya Adalet Bakanlığı, 15 Haziran’da Korkmaz’a yönelik isnat edilen kabahatlerin birincisinin ABD’de işlenmiş olması ve bu ülkedeki mağdur sayısının fazlalığı gerekçesiyle iade önceliğini bu ülkeye tanımıştı.

İSTANBUL’DA HAKKINDA DAVA AÇILDI

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesinde 17 Mayıs 2020’de Korkmaz ve 3’ü yabancı asıllı 10 bireyle, bu bireylerle irtibatlı “malen sorumlu” şirketler hakkında ABD’den haksız çıkarla elde edilen “mal varlığı kıymetini aklama” cürmünden mahpus cezası istemiyle açılan davanın birinci duruşmasında, mahkeme, Korkmaz’ın yokluğunda tutuklanmasına hükmetmişti.

VİYANA’DA YAKALANMIŞTI

Türkiye ve ABD tarafından aranan Korkmaz, 19 Haziran’da Avusturya’nın başşehri Viyana’ya yaklaşık 250 kilometre aralıktaki bir kasabada emniyet güçlerince gözaltına alınmıştı. Evvel başşehir Viyana’ya getirilen Korkmaz, daha sonra yakalandığı Wels’e gönderilmiş, burada 5 Temmuz 2020’de yapılan duruşmada tutukluluk halinin sürmesine hükmedilmişti.

AA / Dildar Baykan Atalay – Yeni
Prev Post

Bodrum’daki bir restoranda ödenen 27 bin liralık hesap gündem oldu

Next Post

Dini nikahlı eşini meskenin salonunda çıplak halde meyyit buldu

post-bars

Leave a Comment