Zonguldak Gündem

Ataberk Özturan Kimdir?

Ataberk Özturan Türk müziği için genç ve dünya standartlarında işlerde adını duyurmuş yetenekli bir bestekâr. İstanbul doğumlu sanatçı çocukluğunda üstün yetenekli çocuklar için özel eğitim veren bir ilkokul döneminden sonra müzik hayatına the Boston Berklee College of Music eğitimi ile devam etmiş. Yerli ve yabancı bir çok yapımda müzik prodüksiyonu ekibinde yeteneklerini kullanan ve dizi ve filmler için besteler ortaya koyan Ataberk Özturan’ın kariyeri 20 ve 21 yaşlarında TRT yapımı “Sevda Kuşun Kanadında” ile başlayıp 22 yaşında, 2019’da “The Witcher” ile devam etmiş. Netflix dizisi olan “The Witcher” kariyerinin önemli kilometre taşlarından biri. Yabancı dizi ve film sektöründe sonrasında kariyerini Danimarka yapımı olan bir dizi: “Ragnorok (2020)” ve ünlü Fransız televizyon dizisi “Family Business (2019-2021)” ile sürdürmüş. Yerli yapımlarda da imzasını bıraktığı eserler var: Kulüp (2021), Fatma (2021), Kağıttan Hayatlar (2021), Pera Palas’ta Gece Yarısı (2022) gibi önemli projelerde işler yapmıştır.

Sanatsal değeri yüksek işler yapmış ve Türkiye’de müzik endüstrisi için genç bir değer. Şimdilerde kurucusu olduğu Genius Music Lab. çatısı altında son eseri “Un Jour á Istanbul (İstanbul’da Bir Gün)” Ekim ayında Youtube, Youtube Music, Spotify, Apple Music ve Deezer dijital platformlarında dinleyicilere sunuldu. Eserin ilham alındığı alan 2020 İstanbul sesleri. Bu bakımdan döneme ait bir müzikal değer yaşayan “Un Jour á Istanbul” için oldukça özgün bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Klasik müzik alanında dünya standartlarını önemseyen Ataberk Özturan 2022 senesinde bir Zorlu PSM Atölye çalışması olan tek kişilik tiyatral gösteri Desert Dust (Çöl Tozu)’ın soundtrack çalışmasını Temmuz ayında paylaşmış. Eserlerin her biri özgünlüğünü ortaya koyuyor. Spotify ve diğer dijital platformlar aracılığıyla Desert Dust’ın sevilen soundtrack çalışmasına ulaşabilirsiniz.

Genius Music Lab. ile kendi çalışmalarına ağırlık vermeyi düşünen müzisyen yeni her çalışmasında yaratıcılığın en üst seviyesinde kullanılmasına ve özgürce performansını göstermeye odaklanacak. Yeni çalışmalarına gelecek aylarda dijital platformlarda sıkça rastlayacağız.

https://open.spotify.com/artist/52t9lLf81Asrg4um6dYLWm

Exit mobile version