Back To Top

9 Temmuz 2022

Antalyalı cankurtaranlar bayrama hazır: “Pür dikkat izliyor olacağız”

By
  • 0

Antalyalı cankurtaranlar bayrama hazır: “Pür dikkat izliyor olacağız”

6,5 kilometrelik kıyı bandında 34 kulede 45 cankurtaran, tatilcilerin itimat ve huzurlu tatili için bayram mesaisi yapacak

Cankurtaranlardan tatilcilere ‘çocuklarınızı göz hapsine alın’ çağrısı

Konyaaltı Sahili Cankurtaran Müdürü Ahmet Gül :

“Çocuklarınızı kolluksuz, simitsiz yahut yeleksiz çocuklarınızı suya koymayın”

“Onları göz hapsine alın ve denetim sizde de olsun”

ANTALYA Bayram tatilini Konyaaltı Kıyısı’nda mesai ile geçirecek olan cankurtaranlar, 6,5 kilometrelik kıyı bandında 34 kulede 45 işçi ile vatandaşların itimat ve huzur içinde tatil yapmalarını sağlayacak. Gözleri pür dikkat denizde olan hayat kurtarıcılar, üzücü olayların yaşanmaması için ebeveynlere ‘çocuklarınızı göz hapsine’ alın diyerek davette bulundu.

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan dünyaca ünlü Konyaaltı Kıyısı, 9 günlük Kurban Bayramı tatiline saatler kala yerli turist akınına uğramaya başladı. ALGE tarafından işletilen Kıyı Antalya Ömür ve Alışveriş Merkezi’nde varyant bölgesinden, Boğaçayı bölgesine kadar olan 6,5 kilometrelik alana misyon yapan 45 cankurtaran ise, vatandaşların huzur ve inançlı bir tatil geçirmesi için her 200 metrede bir kurulan 34 kulede bayram mesaisi yapacak. Tatilcilerin can güvenliğini sağlamak için gözlerini bir an olsun denizden ayırmayan cankurtaranlar, kulelerde gözetlemenin yanı sıra alan denetimi ve denize çekilen sonun aşılması durumunda da ikazlarda bulunuyor.

“500 kişinin hayatına dokunduk”

Bir dönemde 500’e yakın hadise yaşandığına dikkat çeken Gül, bu sayıya kimi vatandaşların şaşırdığını tabir etti. “500 kişinin hayatına dokunduk” diyen Gül, âlâ bir cankurtaranın birinci 5 saniyede hadiseye ulaşması gerektiğinin altını çizdi.

“Çocuklarınızı göz hapsine alın”

Sahilde tatil yapmak isteyen vatandaşlara ihtarlarda bulunan Gül, “Konyaaltı Kıyısı bir anda derinleşebiliyor. Bilhassa ebeveynlere sesleniyorum. Çok fazla çocuk kaybolması yaşanıyor. Çocuklarınıza dikkat edin. ‘Nasıl olsa bir sefer tatile geliyorum’ deyip, kolluksuz, simitsiz yahut yeleksiz çocuklarınızı suya koymayın. Onları göz hapsine alın ve denetim sizde de olsun. Bunun haricinde esasen biz de işimizin başındayız fakat ailelerden de bu ricamız var” dedi.

“Pür dikkat izliyor olacağız”

3 yıldır cankurtaranlık yapan Azra Yılmaz, tatil öncesi kıyıdaki vatandaş sayısının arttığını ve bayram mesailerinin ağır geçeceğinden bahsetti. Bayram tatilini kulesinde mesai yaparak geçireceğini belirten Yılmaz, “Bayramda, kalabalıkta çalışmak ekstra bir keyif veriyor. Elimizden geldiğince ikazlarımızı yapacağız. Hepimiz pür dikkat kıyıdaki vatandaşları izliyor olacağız. İnşallah hadise olmaz” dedi.

“Gözlerimiz sürekli açık olacak”

2 dönemdir cankurtaranlık yapan Alper Aydın da (20), kendilerine tatilde çok büyük bir sorumluluk düştüğüne vurgu yaparak, “Sadece açılan vatandaşlara bakmıyoruz, kıyıdaki çocuklara da bakıyoruz. Gözlerimiz sürekli açık olacak” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Suat Metin – Yeni
Prev Post

Turistleri bile kıskandıran tatil… Denize otellerden daha yakınlar

Next Post

Son Dakika: Galatasaray’dan KAP’a Marcao bildirimi! Sevilla ile görüşmeler resmen…

post-bars

Leave a Comment