Back To Top

30 Temmuz 2022

Altın fiyatları düşmeye devam ediyor! 11 ayın en düşük düzeyini gördü

By
  • 0

Doların yükselişi ve ABD Merkez Bankası’nınyüksek seviyede faiz artıracağına yönelik kuvvetli beklentiler külçe altın talebi üstünde baskı yaratmaya devam ediyor.

955 TL’YE KADAR GERİLEDİ

Spot altın yüzde 0,35 düşüşle ons başına 1703 dolara geriledi ve bu hafta içinde şimdiye kadar yüzde 2,1 paha kaybetti. ABD altın vadeli süreçleri de yüzde 0,2 düşüşle 1701 dolara geriledi. Haziranda 1030 TL’nin üzerine çıkan gram altın da bugün 955 TL’ye kadar geriledi. Ons altın fiyatı düşerken dolar/TL’deki artış ise, gram altın fiyatındaki düşüşü sınırladı.

‘ALTIN YÜKSELME BELİRTİSİ GÖSTERMİYOR’

ABD merkezli OANDA şirketinde üst seviye analist olan Jeffrey Halley, “Altın bu hafta daha güçlü hale gelen Amerikan doları karşısında zayıfladı. Lakin 1700 doların üstünde süreksiz bir taban oluşturmaya çalışıyor üzere görünüyor. Bununla birlikte 1750 dolar bölgesiyle sonlu rallilerle manalı bir üst istikametli bir hızlanma belirtisi göstermiyor” dedi.

DOLAR, ALTIN TALEBİNİ BASKILIYOR

Dolar, 20 yılın doruğuna çıkarak denizaşırı yatırımcılar açısından altın talebini baskılamaya devam ediyor. Fed’in en şahin siyaset yapıcılarından ikisi perşembe, bu ayki siyaset toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artırımını daha desteklediklerini söyledi. Lakin birtakım yatırımcılar artırımın 100 baz puan seviyesinde olacağını düşünüyor. Nomura ve Citigroup ekonomistleri de bankanın bu ayki toplantısında 100 baz puanlık artış yapabileceğini belirtmişti.

GÖZLER FAİZ ARTIŞINDA

Fed şayet 100 baz puanlık faiz artışı yaparsa; bu oran, bankanın gecelik faizi siyaset faizi olarak kullanmaya başladığı 1990’lı yılların başından bu yana gerçekleştirilen en büyük faiz artışı olacak.

Prev Post

Mahzeninde yıldız tozları üreten genç bir müzisyen: İnan Yılmaz

Next Post

Erkek kadrosu ligden düştü, bayan futbol kadrosu kapatıldı! Çaykur Rizespor’dan…

post-bars

Leave a Comment