Back To Top

18 Temmuz 2022

Alaplı’da fındık emekçisinin günlük yevmiyesi en düşük 216 lira olacak

By
  • 0

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde Mevsimlik Tarım Emekçileri İlçe İzleme ve Kıymetlendirme Şurası toplantısı gerçekleştirildi.

Kaymakam Vedat Yılmaz başkanlığında toplanan heyet, 2022 yılı fındık hasadı periyodunda mevsimlik tarım çalışanlarının çalıştırılmasıyla ilgili uyulması gereken kuralları belirledi.

Kararlara nazaran, fındık toplama işlerinde çalışabilme kıstaslarına uygun olanların yaş ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın fiyatlandırılması, Tarımda İş Aracılığı Yönetmeliğinin 12. hususunun 2. fıkrasında belirtilen “İşçilerin günlük brüt karları 4857 Sayılı İş Kanununun 39. unsurunda belirtilen minimum fiyatın altında olamaz” ibaresine nazaran belirlenecek, bu fiyatlar işin bitmesine müteakip geciktirilmeden ödenecek.

İşçi ile patron ortasında uyuşmazlık yaşanması durumunda uygulanacak karar gereği, fındık çalışanının günlük yevmiyesi en düşük 216 lira olacak.

Hasat periyodunda fındık toplama işlerinde 16-65 yaş ortasında olan çalışanların çalıştırılacak. Kronik rahatsızlığı olanlar ve 16 yaşından küçükler çalıştırılmayacak, çalıştıranlar hakkında İş Kanununun 71. ve 104. unsurları gereği süreç yapılacak.

İlçe dışından gelen mevsimlik tarım personelleri kayıt altına alınacak, çocuklarının eğitimine devam ettirilmesi sağlanacak.

Toplu alanlar dışında çadır kurulamayacak

Mevsimlik tarım çalışanlarının konaklamasıyla ilgili de bir dizi kararlar alındı. Buna nazaran, toplu çadır alanı olarak Aşağıdağ ve Mollabey köyü barınma alanı belirlendi. Kaymakamlık onayı alınmadan bu alanlar dışında toplu çadır kurularak barınma alanı oluşturulmasına müsaade verilmeyecek.

İşçiler, arazi sahipleri ya da patronlar tarafından meskenlerde barındırılacak. Konut yetersizliği halinde su, tuvalet, inançlı barınma üzere temel gereksinimlerin ve toplumsal aralık kaidelerinin sağlanabileceği bahçe, tarla üzere patronun meskenlerinin kenarlarındaki onay verilen açık alanlarda seyyar çadır kurulmasına müsaade verilebilecek. Fakat bu alanlara yalnızca bir aileye ilişkin çadırların kurulmasına müsaade verilecek.

Ayrıca, mevsimlik tarım çalışanlarını çalıştıran üreticilerden kurallara optimum düzeyde riayet edenlere tebrik plaketi verilecek.

AA / Tuncay Tokay – Aktüel
Prev Post

Survivor All Star’ın Yıldızları Aşka Geldi!

Next Post

Galatasaray, yıldız futbolcularının ettiği arbedeyle sarsıldı! İşte o anın imgeleri

post-bars

Leave a Comment