Back To Top

18 Temmuz 2022

Aile Dayanak Programı’nda hane başı 7 bin 200 lira verilecek, müracaatlar e-Devlet üzerinden

By
  • 0

Aile Takviye Programı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Erdoğan’ın kelamlarının akabinde vatandaşlar da programın ayrıntılarını merak etmeye başladı. Merakla beklenen ayrıntılar aşikâr oldu.

4 MİLYON HANEYİ KAPSAYACAK

Buna nazaran 4 milyon haneyi kapsayacak dayanakla gereksinim sahibi ailelere 12 ay boyunca tertipli ödeme yapılacak. Takviye için müracaatlar alınmaya devam ediliyor. Kıymetlendirme sonucunda hanelere gelir durumlarına nazaran yıllık 7 bin 200 liraya varan karşılıksız nakit ödeme yapılacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN

Aile Takviye Programı müracaatları, e-Devlet Kapısı üzerinden ya da ikametgâh adresinin bağlı olduğu Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılabiliyor. Gereksinim sahibi herkes takviyeden yararlanabilecek. Daha evvel hiçbir toplumsal yardımdan faydalanmamış vatandaşlar da müracaat yapabilecek.

BAŞVURUDA HANGİ KOŞULLAR ARANIYOR?

Destekten yararlanabilmek için hanedeki kişi başına gelirin net minimum fiyatın 3’te 1’inden yani 1.833 liradan az olması gerekiyor. 4 kişilik bir ailede 7 bin 300 liranın altında gelir varsa takviyeden yararlanılabilir. Program birinci açıklandığında net minimum fiyat 4 bin 253 lira olduğundan kişi başı gelir kaidesi 1.417 liraydı. Minimum fiyattaki artış bu yardımı almayı da kolaylaştırdı. Gelir hesabında hanedeki tüm bireylerin maaş, fiyat, yevmiye üzere gelirleri ile nizamlı toplumsal yardım gelirleri hesaplamaya dahil ediliyor.

Ev arsa üzere gayrimenkullerde rayiç bedel 240’a, binek otomobil, kamyon üzere motorlu araçlarda rayiç bedel 120’ye bölünerek aylık hane gelirine katkısı bulunuyor. Yani gelir tespitinde tüm ögeler bedellendiriliyor.

YENİDEN BAŞVURMAK MÜMKÜN

ihtimaline istinaden şahıslara kelam konusu dayanak programı kapsamında tekrar müracaat yapılması imkanı tanınıyor.

HANE BAŞINA 5 BİN 400 TL İLE 7 BİN 200 TL ORTASI DESTEK

Hane başına 450 lira ile 600 lira ortasında dayanak verilecek. Hanelerin gelir seviyesine nazaran yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira ortasında dayanak verilmiş olacak. Gelir 1.833 liralık gelir kuralından ne kadar azsa ödeme de o oranda artıyor.

Prev Post

Arkadaşlarıyla argümana girip 56 çeşit baharattan yapılan likörü başına dikti,…

Next Post

Yazın artan göz yaralanmalarından kolay tedbirlerle korunma önerisi

post-bars

Leave a Comment