Back To Top

13 Temmuz 2022

AİHM, Osman Kavala davasında Türkiye’yi ihlalle suçladı! Dışişleri Bakanlığı’ndan çok sert reaksiyon geldi

By
  • 0

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Osman Kavala ile ilgili 10 Aralık 2019’da verdiği ‘serbest bırakılmalı’ kararının uygulanmaması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mukavelesi’nin (AİHS) 46’ıncı unsurunun birinci fıkrasının ihlal edildiğine karar verdi. Kavala’ya 7 bin 500 euro mahkeme masrafı ödenmesine hükmedildi.

TEK KARŞI OY TÜRK HAKİMDEN

Büyük Daire’nin ihlal kararı 16’ya 1 olmak üzere oy çokluğu ile alındı. Türkiye’den Saadet Yüksel ise karara kısmi şerh koydu. Yüksel, karara ait görüşünde Osman Kavala davasında 2019 yılında verilen 18’inci unsurun ihlali kararına katılmadığı için bugün verilen karara da katılmadığını belirtti.

DIŞİŞLERİ’NDEN SERT TEPKİ

Kararın akabinde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Avrupa İnsan Hakları sisteminin prestijinin bir defa daha sorgulanmasına sebep olmuştur. AİHM bugün açıkladığı kararla beklentilerimizi boşa çıkardı” tabirlerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

AİHM’in 17 yargıcından oluşan Büyük Daire’nin verdiği karar, Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nin Türkiye için ihlal prosedürü başlatarak davayı AİHM’ye göndermesi üzerine verildi. Komite, 2 Şubat’ta yaptığı olağan toplantısında, tutukluluğu süren Osman Kavala ile ilgili Türkiye’nin yükümlülüğünü yerine getirip getirmediğinin tespit edilmesi için davanın AİHM’e havale edilmesine karar vermişti. AİHM’nin ihlal kararının akabinde Komite, Türkiye’ye karşı alınacak tedbirleri kıymetlendirecek. Bu tedbirler ortasında Türkiye’nin Kurul üyeliğinden çıkarılması yahut oy hakkının askıya alınması da bulunuyor.

Prev Post

Sevilla, Marcao’yu resmen takımına kattı! Özgür kalma bedeli 50 milyon…

Next Post

Tabiat ve kültür turizminin beğenilen adreslerinden Trabzon’da bayram hareketliliği

post-bars

Leave a Comment