Back To Top

6 Ağustos 2022

Adalarda tatilcilerden geriye çöpleri kaldı

By
  • 0

BAYRAM tatilinde İstanbul’da kalanlar adalara akın etti. Büyükada’nın ormanlarında günü birlik tatil yapanlar geride çöplerini bıraktı. Yangın riski de yaratan çöpler, belediye gruplarının yanı sıra ada sakinleri tarafından da toplandı. 4 gündür çöp topladığını söyleyen Latife Yıldız, “Sabahtan beri 30-40 poşet çöp topladık. Topluyoruz fakat bitiremiyoruz” dedi.

Kurban Bayramı‘nda İstanbul’da kalanlar adalara akın etti. Büyükada’nın ormanlarında günü birlik tatil yapanlar geri de çöplerini bıraktı. Belediye vazifelilerinin daima çöp toplamasının yanı sıra, ada sakinlerinden olan gönüllülerin de çöp topladıkları görüldü.

“4 GÜNDÜR ÇÖP TOPLUYORUZ”

Ancak bunun kâfi olmadığını ve yetişemediklerini belirten ada sakinlerinden Latife Yıldız, “Biz 4 gündür çöp topluyoruz. Sabah 06.30’dan bu saate kadar buralardayız, hala gidemedik konutumuza. Ada sakini olarak da hassasız. Ayrıyeten insanların da biraz dikkatini çekmek istiyoruz. Tahminen bizi görür de halimize üzülürler ve çöp atmazlar diye düşünüyoruz. Vatandaşlık vazifemizi yapıyoruz aslında. Üzerinden atlayıp geçemem. Konutumuzu nasıl pak tutuyorsak etrafımızı de o denli tutmak zorundayız. Sabahtan beri 30-40 poşet çöp topladık. Topluyoruz ancak bitiremiyoruz. Toplayıp gerimizi dönüyoruz, sonraki gün yürüyüşe çıkıyoruz bakıyoruz ki tekrar tıpkı. Biz tabi ki toplamaya devam edeceğiz. Gelip burada nefes almak isteyen dışarıdaki konuklarımızın de daha hassas olmasını istiyoruz. En azından bizim alabileceğimiz yerlere atsınlar, çok tabanlara de atmasınlar lütfen” dedi.

“İSTANBUL’DAN ÇÖP GETİRİYORLAR”Ada sakini olduğunu belirten Erdoğan Gündüz ise, ” Maalesef İstanbul’dan getirdikleri ne kadar çöp varsa hepsini bırakıp gidiyorlar. Çöp kutusu yanı başında olsa dahi oraya atmak yerine 10 metre yanına bırakıyorlar. Sanıyorlar ki torbaların ağzını bağladıklarında bir şey olmayacak. Oysa kedi, köpek gelip onu dağıtıyor ve toplaması da güç oluyor. Ben yürüyüş yaparken de daima istekli olarak çöp toplarım. Naylon poşetler, plastik tabak ve çatallar, alüminyum kutular çok atılıyor” diye konuştu.

“BÖYLE CENNET ÜZERE BİR YER DÜNYADA YOK”Çöp sorununun bayramda vapur seferlerinin fiyatsız olmasından kaynaklandığını ileri süren Turan Uzun, “Bayram günleri vapurlar, motorlar parasız. Herkes adaya geliyor. Leş üzere her taraf, bu uygulamanın adaya yararı yok ziyandan öteki. Bayram günleri buraya ulaşım parasız yapılmamalı. Olağan günler üzere süreç yapılmalı. Yani ada pislikten geçilmiyor. Vatandaşlarımızın buna dikkat etmesini istiyoruz ancak maalesef o şuurda beşerler da yok. Yazık, bu türlü cennet üzere bir yer dünyada yok. Ben denizciyim dünyayı da gezdim lakin bu türlü bir yer yok” tabirlerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı / Aktüel
Prev Post

KOCAELİ’DE TÜM YOLLAR AÇIK

Next Post

Haris Seferovic, Galatasaray’da! 15 maçta forma giyerse satın alma opsiyonu…

post-bars

Leave a Comment