Back To Top

24 Temmuz 2022

ABD’nin enflasyon bilgilerinin akabinde euro/dolar paritesinde 20 yıl sonra 1 düzeyinin altına düştü

By
  • 0

ABD’de piyasaların merakla beklediği enflasyon verisi açıklandı. ABD’de haziran ayında TÜFE yüzde 1,1’lik beklentiye rağmen yüzde 1,3 artış kaydetti. Yıllık bazda TÜFE yüzde 8,6’dan yüzde 9,1’le 41 yılın tepesine yükseldi.

DOLAR ENDEKSİ 20 YILIN DORUĞUNA ÇIKTI

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) ülkedeki enflasyonu denetim altına almak emeliyle sıkılaştırıcı siyasetlerinde daha da şahinleşebileceği tasası risk algısının artmasına sebep oldu. TÜFE’nin açıklanmasıyla birlikte dolar endeksi 108,6’yla son 20 yılın tepesine çıkarken, saat 16.30 prestijiyle 108,3 düzeyinde dengelendi.

EURO/DOLAR PARİTESİ 1 DÜZEYİNİN ALTINDA

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Fed’in siyaset adımlarına ayak uyduramayacağı ve artan güç arz kasvetleri ile bir müddettir satış yüklü bir seyir izleyen avro/dolar paritesi, datanın akabinde 0,9998 ile 2002 yılından bu yana en düşük düzeyini gördü. Avro/dolar paritesi şu sıralarda 1,0020 düzeyinden alıcı buluyor.

DEĞER KAYBI YÜZDE 2’YE YAKLAŞTI

Fed’in daha da şahinleşeceği kaygısı hisse piyasalarında satış baskısını güçlendirirken, Avrupa borsalarında düşüş yüzde 1’i aştı. Bilgi öncesinde yükseliş eğiliminde hareket eden ABD’de endeks vadeli süreç kontratlarında ise paha kaybı yüzde 2’ye yaklaştı.

FAİZ ARTIŞI DEVAM EDEBİLİR

ABD tahvil piyasalarında da satış baskısı öne çıkarken, birtakım varlıklarda aksiye dönen getiri eğrisi belirginleşmeye başladı. Buna nazaran ABD’nin 2 yıllık tahvil faizi ile 10 yıllık tahvil faizi ortasındaki fark 2000’den bu yana en yüksek düzey olan 16 baz puana çıktı. Para piyasalarında Fed’in temmuz toplantısında yüzde 30 ihtimalle 100 baz puan, eylül toplantısında ise yüzde 55 ihtimalle 75 baz puan faiz artıracağı fiyatlanmaya başladı.

AA / Murat Aslan – İktisat
Prev Post

Ayvalık Belediyesi, bayramda 2 bin ton çöp topladı

Next Post

Enfeksiyon, kuluçka, semptomlar ve düzgünleşme: Covid’e yakalandıktan sonra bedeninize ne…

post-bars

Leave a Comment