Back To Top

2 Ağustos 2022

ABD’den ikili standart! F-16 satışını kısıtlamasının akabinde bir tartışmalı karar da S-400 için geldi

By
  • 0

Temsilciler Meclisinde dün onaylanan NDAA’nın ayrıntıları ortaya çıkmaya devam ediyor. Yaklaşık 650 eklemenin yapıldığı NDAA’ya Hindistan’ın Rusya‘dan S-400 aldığı için uygulanması planlanan CAATSA yaptırımlarından muaf tutulmasına ait bir unsur eklendi.

HİNDİSTAN’A YAPTIRIM MUAFİYETİ

Hindistan kökenli Temsilciler Meclisi Üyesi Ro Khanna’nın sunduğu tasarı eki, dün yapılan oylamada kabul edildi. Ekte, S-400 satın alımından ötürü Hindistan’a yaptırım muafiyeti verilmesinin ABD-Hindistan savunma bağlarını güçlendireceği belirtildi.

ABDE’NİN İKİLİ STANDARDI

Hindistan, 2019’da 5 adet S-400 savunma hava sistemi için Rusya ile 5,5 milyar dolar bedelinde muahede imzalamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan S-400 alması nedeniyle Hindistan’a CAATSA yaptırımlarından muaf olmadığı ihtarında bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi tarafından S-400’lerin sevkiyatının akabinde yapılan açıklamada, Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımlar çerçevesinde Hindistan’a şimdi rastgele bir muafiyet kararı vermedikleri kaydedilmişti.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIM UYGULARKEN HİNDİSTAN’A GÖZ YUMDULAR

Amerikalı yetkililer, her ne kadar CAATSA’nın istisnaları yahut ülkelere yönelik muafiyetlerinin olmadığını öne sürse de Hindistan’ın da muafiyet elde etmesi mümkün görünüyor.

Buna rağmen, CAATSA kapsamında NATO üyesi Türkiye’ye S-400 konusunda yaptırım uygulayan ABD’nin, Moskova’nın Hindistan’a S-400 sevkiyatına devam etmesine göz yumması ikili standart olarak bedellendiriliyor.

TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞINI KISITLAYAN YASA TASARISI

ABD Temsilciler Meclisi, dün de Türkiye’ye yönelik skandal bir karara imza attı. Yunan lobisine yakınlığı ile bilinen Demokrat Chris Pappas ve Cumhuriyetçi Frank Pallone tarafından sunulan ve Türkiye’ye yeni F-16 savaş uçakları ile F-16 modernizasyon kitlerinin satışını kısıtlayan yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada 244’e karşı 179 oyla kabul edildi.

YUNAN HAVA ALANININ İHLAL EDİLEMEYECEĞİ KOŞULU GETİRİLDİ

Yasa tasarısı ile Türkiye’ye yönelik F-16 satışlarına, ABD Liderinin kelam konusu satışların ulusal çıkarlara uygun olduğunu onaylaması ve Yunan hava alanının ihlal edilmeyeceğini dair garanti verilmesi koşulu getiriliyor.

AA / Dildar Baykan Atalay – Aktüel
Prev Post

PlayStation Plus Extra ve Premium Temmuz Oyunları Muhakkak Oldu

Next Post

Söke’de ’15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’ merasimi yapıldı

post-bars

Leave a Comment