Back To Top

22 Temmuz 2022

ABD’deki okul saldırısına ilişkin yeni imajlar bir skandalı ortaya çıkardı: Polis 77 dakika boyunca saldırgana müdahale etmemiş

By
  • 0

“The Austin American-Statesman” isimli mahallî gazete tarafından yayımlanan imgelerde, taarruz anına ait okulun çeşitli yerlerindeki güvenlik kamerası kayıtları da yer aldı.

Otoparkta kaydedilen imgelerde, saldırganın viraja süratli girip kaza yaptığı ve araca yaklaşan iki bireye ateş açtığı, bir çocuğun son anda kaçtığı kameralara yansıyor. Saldırganın okula giriş anında ise saatler 11.33’ü gösteriyorken, 18 yaşındaki saldırganın elinde yarı otomatik silahla okula girmesinden kısa mühlet sonra 11.35’te polisler olay yerine geliyor. Bu ortada saldırganın sınıflarda arkası arkasına ateş açması da imgelere yansıyor.

POLİSLER DAKİKALARCA OKULUN KORİDORUNDA BEKLİYOR

Görüntülere nazaran, okula gelen ağır silahlı ve can yelekli polisler, olaya müdahale etmek yerine dakikalarca okulun koridorunda bekliyor. Bu esnada içeriden silah sesleri duyulurken bir polisin koridordaki el dezenfektanını incelediği ve telefonuna baktığı görülüyor. Polis, 77 dakika boyunca saldırgana müdahalede bulunmazken, saldırganın bulundukları istikamete ateş açtığı esnada polislerin koridordan kaçma anı da imgelere yansıyor. Olayda, 12.50’ye kadar saldırgana rastgele bir müdahalede bulunulmuyor.

Bu manzaralarla Uvalde polisine yönelik olaya geç müdahale ettikleri savları da bir kere daha gündeme gelmiş oldu. Kelam konusu imgelerin akabinde, toplumsal medyada yüzlerce kişi polisin dakikalarca koridorda beklemesini eleştirdi.

GÖRÜNTÜKLERİ EVVEL AİLELERE İZLETECEKLERDİ

Uvalde polisi, kelam konusu imgeleri 10 Temmuz Pazar günü yayımlayacaklarını duyurmuş, akabinde manzaraları öncelikle kurbanların ailelerine izleteceklerini daha sonra yayımlayacaklarını açıklamıştı. Teksas Kamu Güvenliği Ünitesi Yöneticisi Steven McCraw, kelam konusu imgelerin sızmasını takiben yayımladığı yazılı açıklamada, “Bu görüntünün tüm kurbanların ailelerine ve Uvalde toplumuna izletilmeden evvel yayımlanmış olmasından ötürü hayal kırıklığı yaşadık. Bu olaydan en çok etkilenen şahıslar, bu görüntüyü birinci görmeyi hak ediyor.” yorumunu yaptı.

NE OLMUŞTU?

“AR-15” tipi otomatik taarruz silahı ile 24 Mayıs’ta Uvalde kasabasındaki Robb İlkokuluna hücum düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos, birbirine bitişik iki sınıfa girerek 19 çocuk ve 2 öğretmeni vurarak öldürmüştü. Uvalde polisi, saldırgan okula girdikten sonra dışarıda bekleyen ailelerin yalvarış ve ısrarına karşın 1 saat 17 dakika boyunca müdahale etmemekle eleştirilmişti.

“BU YANLIŞ BİR KARARDI”

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, taarruzdan sonraki günlerde düzenlediği basın toplantısında, olay yerindeki komuta merkezinin “çocukların risk altında olmadığını” düşündüğünü, bu nedenle taktik timleri beklediğini söylemişti. McCraw, “O sırada olay yeri kumandanı, faal bir saldırgan durumundan barikatların arkasına sığınmış bir bireye geçildiğine inanıyordu. Fakat eldeki bilgilere nazaran, açıkça o sınıftaki çocuklar risk altındaydı ve saldırgan da hala faaldi. Bu, yanlış bir karardı.” tabirini kullanmıştı.

POLİS ŞEFİ AÇIĞA ALINMIŞTI

Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo da 10 Haziran’da Texas Tribüne gazetesine verdiği mülakatta, olay günü kendisini yavaşlatır niyetiyle telsizi yanına almadığını, kendisini takımları yöneten sorumlu amir olarak görmediğini ve yetkinin üst seviye öteki birine devredildiğini düşündüğünü anlatmıştı. Uvalde okul bölgesi polis şefi Pete Arredondo’yu gecikmeden ötürü sorumlu tutarak onu “polislerin hayatını, çocukların hayatlarının önüne koymakla” suçlamıştı. Arredondo ise 24 Haziran’da açığa alınmıştı.

AA / Dildar Baykan Atalay – Dünya
Prev Post

Tacizci diye tekme tokat dövülen yabancı asıllı şahsın telefonu pak…

Next Post

Kaş’ın nüfusu bayram tatiline dörde katlandı

post-bars

Leave a Comment