Back To Top

19 Temmuz 2022

ABD, Suriye’de DEAŞ’ın en değerli 5 isminden biri olan Uzman el-Agal’ı öldürdü

By
  • 0

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada, 12 Temmuz’da Halep’e bağlı Cinderes kasabası yakınlarında DEAŞ’ın iki üst seviye elebaşına hücum düzenlendiği kaydedildi.

“SİVİL KAYIPLAR OLMADI”

Açıklamada, “Saldırıda DEAŞ’ın birinci beş elebaşından biri olan ve DEAŞ’ın Suriye‘deki başkanı Maher al-Agal öldürüldü. Maher ile yakından alakalı üst seviye bir DEAŞ elebaşı da taarruz sırasında ağır yaralandı. Başarılı bir formda yürütülmesini sağlamak için bu operasyona kapsamlı bir planlama yapıldı. Birinci inceleme, sivil kayıplar olmadığını gösteriyor.” sözleri kullanıldı.

“DEAŞ’IN KALICI HEZİMETİ TEYİT EDİLDİ”

Agal’ın, DEAŞ içinde üst seviye elebaşı olmasının yanı sıra Irak ve Suriye dışında DEAŞ ağlarının gelişmesine yardımcı olduğu belirtilen açıklamada, kelamlarına yer verilen CENTCOM Sözcüsü Albay Joe Buccino, “Bu akın, CENTCOM’un bölgeye olan sarsılmaz bağlılığını ve DEAŞ’ın kalıcı mağlubiyetini teyit ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“TEHDİTLERE KARŞI KOYMAYA DEVAM EDECEK”

Buccino, “CENTCOM bölgede kâfi ve sürdürülebilir bir varlık koruma ediyor ve bölgesel güvenliğe yönelik tehditlere karşı koymaya devam edecek.” sözlerini kullandı.

AA / Kasım İleri – Dünya
Prev Post

2 yaşındaki çocuk, kiralık villada düştüğü havuzda boğularak hayatını kaybetti

Next Post

DESTİCİ: MASADA 6 PARTİ VAR; 6’SININ DA BAŞINDA FARKLI YANIT…

post-bars

Leave a Comment