Back To Top

15 Temmuz 2022

5 milyon vatandaşı ilgilendiren EYT için çalışmalar hızlandı! İşte alternatif tahliller

By
  • 0

Hükümet ek gösterge meselesini tahlile kavuşturduktan sonra bu defa öbür değerli bir sorun olan EYT ile ilgili çalışmalara yoğunluk verdi. Yaklaşık 5 milyon insan, EYT için tahlil bekliyor. EYT için alternatif tahliller olduğunu söyleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Tarkan Varlıklı, TRT Haber’e değerlendirmelerde bulundu.

“KOLAYLIKLAR SAĞLAYIP SAĞLAMADIĞINI GÖRECEĞİZ”

EYT ile ilgili tahlillerin önümüzdeki günlerde açıklığa kavuşacağını kaydeden Güçlü, “Önümüzdeki periyotta prim yaş kaidesinin indirilip indirilmeyeceğini prim ödeme gün sayısında kolaylıklar sağlanıp sağlanmayacağını göreceğiz.” tabirlerini kullandı.

“YAŞLA İLGİLİ İNDİRİM OLABİLİR”

Zengin, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yaşla ilgili indirim beklentisi kelam konusu olabilir. Emekliliği bekleyenin 10 yılı varsa belirli bir yıla indirilmesi olabilir. Prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller kelam konusu. 7 bin 200 gün ya da 9 bin gün prim ödeyenlerin yaşa bakılmadan emekli edilmesi kelam konusu olabilir.”

BAKAN ALIM: YIL SONUNA KADAR ÇÖZECEĞİZ

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama EYT konusunda şunları kaydetmişti: “Türkiye’nin işçileri hiç merak etmesinler, hiç telaş etmesinler. Türkiye’nin her sorunu, çözülmesi gereken belge olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki belgelerden, çözülecek şeylerden biri. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün belgeleri çözeceğiz. O da kıymetli belgelerden biri… Orada da alternatif maliyetleri, tahlil tekliflerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.”

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan 4447 sayılı yasa ile emekli olmak için aranan sigortalılık mühleti (erkek için 25, bayan için 20 yıl) ve prim ödeme (5000 gün) kaidelerinin yanına bir de yaş koşulu (kadın için 58, erkek için 60 yaş) getirildi. 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olanların yeni kaidelere entegrasyonu da sigortalılık mühletine nazaran kademeli olarak sağlandı. Bu koşullara bakıldığında emekli olmak için prim, yaş ve sigortalılık müddetini tamamlamak gerekiyor.

EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi, 8 Eylül 1999’dan evvel sigortalı olan, prim ve yıl kaidelerini tamamlayan, şimdi emekli olamayan insanları kapsıyor. Yalnızca SSKlılar değil, esnaf ve memurlar da tıpkı beklenti içerisinde.

Prev Post

Türkiye’nin 100 yıllık ikiz ve üçüz doğum sayılarına nazaran Şanlıurfa…

Next Post

Galatasaray’ın yeni 10 numarası, Muhteşem Lig’i sallayacak! Evander için görüşmeler…

post-bars

Leave a Comment