Back To Top

17 Temmuz 2022

2022’nin en yeterli 53 kenti seçildi! Listede Türkiye’den tek vilayet var

By
 • 0

Ünü kent mecmuası Time Out, dünyanın en düzgün kentlerini sıralamak için 20 bin kent sakini ile konuştu. Kent hayatı, restoranlar, yerler, tiyatro, sinema ve sanat galerileri, komşular, gece yaşantısı, mahalleler… Buradaki fikir, kent hayatının global bir imajını oluşturmak ve insanları mahallî halkın sahiden yeterli vakit geçirdiği yerlere yönlendirmek.

LİSTE BU YIL PANDEMİ BAKIŞ AÇISINDAN SIYRILDI

Son 2 yıldır liste, kentlerin pandemi sırasında nasıl toparladığına ve karantina sırasında hayatı nasıl katlanılır hale getirdiğine odaklandı. Fakat artık, iki yıllık seyahat kısıtlamalarının akabinde dünya tekrar açıldı ve liste yine şekillendi. 2022’de en güzel kentler; gelişen gece hayatı, olağanüstü yiyecek – içecekler, çokça sanat, kültür ve müzeleri olanlar. Yürünebilirlik, toplu taşıma, güvenlik ve sürdürülebilirlik üzere pratik şeyler listenin oluşmasında kıymetli yer oynadı.

İSTANBUL 50. SIRADA

Time Out’a nazaran her vakit olduğu üzere sürprizlerle dolu mutfak sahnesiyle ünlü İstanbul‘un Kovid hüznünden sıyrılıp enerjik benliğine dönmesi uzun sürmedi. 17. İstanbul Bienali ve sayısız büyük müzikal aktifliği ile öne çıkan İstanbul, ikonik Atatürk Kültür Merkezi’nin yiğit bir opera, tiyatro, konser ve sinema gösterimleri programıyla bir defa daha açılmasıyla eşsiz kültürel yaşantısını bir kere daha gözler önüne serdi. Galata Port’un açılışı, Time Out’a nazaran kentin bu yılki en kıymetli olaylarından biri oldu. İstanbulluların yüzde 97’si kentlerinin asla sıkıcı olmadığını söylerken, yüzde 82’si yeme-içme için olağanüstü bir seçim olduğunu ve yüzde 83’ü de çeşitlilik açısından eşsiz olduğunu tabir ediyor. Megakent

Listedeki birinci 10 kent şöyle:

10. KOPENHAG

Time Out’a nazaran gezginler, dünyanın en yeşil kentlerinden birinin tadını çıkarmak istiyorlarsa aradıkları yer Danimarka’nın başşehri Kopenhag. Sürdürülebilirlik, yürünebilirlik ve rahatlık için dünyada ikinci sırada yer alan Kopenhag’da bisikletle dolaşmak son derece kolay ve keyifli. Bunun da ötesinde Time Out, kentin “hidrofil bisikletler, yüzen saunalar, jakuziler ve hatta kayık barları ile su yollarını önemli formda benimsediğini” belirtiyor. Kopenhag’ın tek bir dezavantajı var: Mahallî halk, kenti yeni arkadaşlar edinmek için bir yer olarak önermiyor.

9. MONTREAL

Bu Kanada kenti, Time Out araştırmasında ‘birinci sınıf yiyecek ve içecek sahnesine sahip’ olmasıyla övüldü. Mahallî halkın yüzde 93’ü, kentte şahane bir yemek bulmanın kolay olduğunu söylerken Montreal, çok taraflı bir kent olarak öne çıktı. Montreal ayrıyeten mükemmel müzeleriyle öbür kentlerden ayrışıyor ve keşfedilecek ‘ücretsiz konserler, deniz kıyısındaki şenlikler ve gece hayatı sahnesiyle’ vazgeçilmesi güç bir tecrübe sunuyor.

8. BERLİN

Time Out, Berlin’i ‘uygun fiyatlı’ ve ‘gezinmesi kolay’ olarak tanımlıyor. “Yapılacak çeşit çeşit aktiviteler açısından ikinci sırada yer alan Berlin, tıpkı vakitte lokal halk tarafından en az kıymetli olarak tanımlanan kent. Tiem Out, Berlinlilerin “toplu taşıma sistemlerine aşık” olduğunu ve lokal halkın yüzde 97’sinin bunu övdüğünü ortaya koyuyor. Her tıp ziyaretçiye pek çok şey sunan Berlin’de, hafta sonu partileri tüm gücüyle devam ederken, kaliteli yemekler konusunda da son derece itibarlı. Time Out, “devrim niteliğinde yürüyüş turları” ve “son teknoloji çağdaş sanat gösterileri” de dahil olmak üzere, az para harcamak isteyenler için de pek çok seçenek olduğunu ortaya koyuyor.

7. MARAKEŞ

Tatil romantizmi mi arıyorsunuz? Time Out’a ve sakinlerin yüzde 69’una nazaran Marakeş, beşerlerle ilişki kurması en kolay kent olarak listede birinci sırada yer alıyor. Yalnızca arkadaş edinmek yahut enteresan beşerlerle tanışmak isteyenler için hala en üst noktada olan kent, yeni arkadaşlar edinmek için ikinci, komşularınızı tanımak için bir numara.

6. PRAG

Time Out’a nazaran Prag, dünyanın en hoş altıncı kenti: ‘Yerlilerin yüzde doksanı kentlerini hoş olarak görüyor ve yüzde 96’sı toplu taşımayla dolaşmanın kolay olduğunu söylüyor. Bu iki faktör kenti hem hoş hem de alımlı bir hayat stiliyle kusursuz bir kent ortaya çıkarıyor. Time Out, kentteki ‘yenilenmiş’ kamusal alanların hem mahallî halka hem de ziyaretçilere sunacak çok şeyi olduğunu ekliyor. Time Out, “Naplavka’da yakın vakitte tamamlanan ırmak kıyısı, itibarlı bir mimari mükafatına aday gösterildi” diyor ve ekliyor: “Strelecky Adası vakitsiz görüntüler sunuyor.”

5. AMSTERDAM

Amsterdam sakinlerinin yüzde 89’luk kısmı, “kendileri olabilecekleri bir kent arayanlar için, kim olduğunuzu söz etmenin dünyanın en kolay şehri” diye düşünüyor ve “dünyanın en ilerici ikinci kenti olan Amsterdam’dan oburunu aramayın” diyor. Şaşırtan olmayan bir halde, sakinlerin yüzde 100’ü, kentlerinin etrafında bisiklet sürmenin kolay olduğu konusunda hemfikir. Pekala bisikletle nereye gidilir? Time Out, Amsterdam’ın keşifleri ödüllendirecek kadar büyük olduğunu ve bu yıl kimi mükemmel şenliklerin düzenlendiğini ekliyor.

4. GLASGOW

Listede birinci beşe girmeyi başaran ikinci İskoç kenti olma özelliğini taşıyan Glasgow, ‘bu yıl dünyanın en dost şehri’ olarak tanımlanıyor. Kent sakinlerinin yüzde 87’si kentin değerli olmadığını söylediği en uygun fiyatlı ikinci kent. Yani 2022, yeri ziyaret etmek, keşfetmek ve yerlilerle tanışmak için eksiksiz bir vakit. Kent rehberi Time Out, kentin “yeni gelişen yemek ortamı”na ve “dans etmenin sözün tam manasıyla ışıkları açık tutmaya yardımcı olduğu” “dünyanın birinci beden ısıtmalı kulübü” olan SWG3’e göz atılmasını tavsiye ediyor.

3. MEDELLİN

Bir vakitler makus şöhretli uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın konutuydu. Fakat 2022’ye gelindiğinde Kolombiya’daki yeni giriş Medellin, ‘iyi vakit geçirmek isteyenler için ziyaret edilecek yer’. Medellin yeme-içme ve gece hayatı sahnesiyle göz doldururken, dizaynıyla hayran bırakan butik otellere de konut sahipliği yapıyor.

2. CHICAGO

İki yıl hayatı zehir eden pandemi boyunca bir açılan bir kapanan Chicago, kısıtlamalardan daha güçlü çıktı. Dünyanın en eğlenceli kenti seçilen Chicago, birinci sınıf yemekler tatmak, Michigan Gölü boyunca güneşin tadını çıkarmak, ikonik sanat yapıtlarını görmek, farklı mahallelerde dolaşmak ya da tarihi gece kulüplerinde eğlenmek için ülkü. Yerli halkın yüzde 96’sı yiyecek ve içecekleri için Chicago’dan vazgeçemiyor. Yüzde 95’i ise kentin sanat ve kültür sahnesi için birebir şeyi söylüyor.

1. EDINBURGH

İskoç başşehri, simge yapıları, mimarisi, onu yürüyerek keşfedilecek en hoş kentlerden biri yapan hoş görünümlü noktaları ve daima gelişen yiyecek – içecek sahnesi ile bu yıl dünyadaki en âlâ kent olmayı başardı. Tüm kümeleri beğenilen karşılayan ilerici tutumu, sanat, kültür şenlikleriyle öne çıkan kentin sakinlerinin yüzde 88’i, kentte ‘kim olduğunuzu söz etmenin’ kolay olduğunu söylüyor. Kent sakinlerinin yüzde 95’i tüm kentin hoş olduğunu düşünürken, yüzde 93’lük kesim hem de yürünebilir olduğunu düşünüyor.

İşte dünyanın en yeterli 53 kenti:

 1. Edinburgh
 2. Chicago
 3. Medellin
 4. Glasgow
 5. Amsterdam
 6. Prag
 7. Marakeş
 8. Berlin
 9. Montreal
 10. Kopenhag
 11. Cape Town
 12. Madrid
 13. Manchester
 14. Bombay
 15. Melbourne
 16. Taype
 17. Londra
 18. Porto
 19. Lyon
 20. New York
 21. Buenos Aires
 22. Birmanya
 23. Stokholm
 24. Tokyo
 25. San Francisco
 26. Delhi
 27. Toronto
 28. Lizbon
 29. Boston
 30. Mexico City
 31. Tel Aviv
 32. Paris
 33. Kuala Lumpur
 34. Manila
 35. Atina
 36. Dublin
 37. Sao Paulo
 38. Miami
 39. Barselona
 40. Dubai
 41. Roma
 42. Los Angeles
 43. Akra, Gana
 44. Singapur
 45. Abu Dabi
 46. Sidney
 47. Auckland
 48. Rio de Janeiro
 49. Johannesburg
 50. İstanbul
 51. Bangkok
 52. Hong Kong
 53. Doha
Prev Post

Aydınlı çocuklar bayram coşkusunu aquaparkta yaşadı

Next Post

Tatilcilerin akın ettiği 7 kilometre uzunluğa sahip Konyaaltı kıyısı doldu

post-bars

Leave a Comment