Back To Top

31 Temmuz 2022

20 yıl mahpus yattıktan sonra aklanan Muhammed Aziz, 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı

By
  • 0

Malcom X, 1965’te New York‘ta bir balo salonunda kalabalığa hitap etmeye hazırlanırken ailesinin gözleri önünde silahlı üç kişi tarafından öldürülmüştü. Suikastla ilgili olarak Muhammed Aziz, Halil İslam ve Thomas Hogan ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Bu karar, fiziki ispat olmamasına, şahitlerin çelişkili sözler vermesine ve cinayeti işlediğini itiraf eden Hogan’ın Muhammed Aziz ve Halil İslam’ın suikastla ilgisi olmadığını söylemesine karşın alınmıştı.

HAPSE GİRDİĞİNDE 26 YAŞINDAYDI

Eski bir deniz piyadesi olan Muhammed Aziz, 1965’te mahpusa girdiğinde 26 yaşındaydı ve altı çocuk babasıydı. Aziz, 1985’te koşullu tahliyeyle özgür kaldı. Halil İslam 1987’de, Thomas Hogan da 2010’da hür kaldı. Halil İslam 2009’da öldü.

Malcom X

AZİZ VE HALİL’İN CEZALARI İPTAL EDİLDİ

Netflix’in 2020’deki “Malcom X’i Kim Öldürdü?” belgeselinden sonra Manhattan Bölge Savcılığı “yeni bulunan kanıtlar”ın Aziz ve Halil’in hatasız olduğuna işaret ettiğini belirterek özür diledi. Aziz ve Halil’in cezaları iptal edildi. Aziz aklandıktan sonra geçen yıl New York eyaletine dava açtı. New York Times’a nazaran dava beş milyon dolarlık bir mutabakatla sonuçlandı.

Aziz ve Halil, Malcom X’in 1964’te görüş ayrılığına düşerek ayrıldığı İslam Ümmeti (Nation of Islam) isimli siyasi ve dini kuruluşun üyesiydi.

Muhammed Aziz

POLİSİN KANITLARI ÖRTBAS ETTİĞİNİ ARGÜMAN ETTİ

Konuyla ilgili son gelen gelişmeye nazaran; Muhammed Aziz, New York Belediyesi’ne 40 milyon dolarlık tazminat davası açtı. Dava müracaatında, New York polisinin suçsuzluğunu kanıtlayacak kanıtları örtbas ettiğini argüman etti ve polisin bağlı olduğu belediyeden tazminat istedi.

Prev Post

Kılıçdaroğlu’ndan 15 Temmuz paylaşımı! Şehitleri yad edip peşine manidar bir…

Next Post

Son dakika haberi… İNHİSAR BAYİ SAHİBİNİN ÖLDÜĞÜ OLAYIN MANZARALARI ORTAYA…

post-bars

Leave a Comment