Back To Top

11 Temmuz 2022

18 yıl aşevi olarak kullanılan tarihi han çocuk müzesine dönüştürülüyor

By
  • 0

18 yıl aşevi olarak kullanılan tarihi han çocuk müzesine dönüştürülüyor

TOKAT – Tokat‘ta 18 yıl aşevi olarak kullanılan tarihi Sulu Han’ın çocuk müzesi olması için başlatılan çalışmalarda sona yaklaşıldı.

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Sulu Han’da sona yaklaşılan onarım çalışmalarını yerinde inceledi. Tokat Valiliği ile Tokat Belediyesi öncülüğünde başlatılan çalışmaların yaklaşık 2,5 milyon TL’ye mal olduğunu tabir eden Vali Hatipoğlu, “Müzemizin ve tekrar Tokat Belediyemize ilişkin Kent Müzemizin çok yakınında olan bu merkez tarihinde Sulu Han olarak isimlendirilmiş. Burada bilhassa pek çok işlevi bir ortaya getireceğiz. Birtakım kısımlarımız müze, birtakım kısımlar idari ünitesi olacak ki bitişik geçiş var. Ayrıyeten yeniden giriş katında bilhassa çocuklarımız için ve ziyarete gelen vatandaşlarımız için Tokat’ımıza has birtakım alanları sergilemeyi düşünüyoruz. Bilhassa çocukların seveceği bir yer haline burayı getireceğiz. Çeşitli toplumsal faaliyetlerin gerçekleştirileceği bir alan olacak. Yakın bir vakitte Tokat’a hizmet vermeye başlayacak” dedi.

18 yıl aşevi olarak kullanıldı

1900’lü yıllarda kısa bir devir cezaevi olarak kullanılan han, 1957 yılında restore edilerek öğrenci yurdu olarak kullanıldı. 1997-2015 yılları ortasında Tokat Belediyesi Aşevi olarak faaliyet gösteren han, uzun bir mühlet kapalı kaldıktan sonra atıl durumdan kurtarılması için çalışma başlatıldı.

İhlas Haber Ajansı / Nurhan İçmez – Kültür Sanat
Prev Post

Pamukkale bayramda ağır ziyaretçi ağırlıyor

Next Post

Devlet liderinin sarayını işgal eden göstericiler konuştu: İstifalar gelmeden burayı…

post-bars

Leave a Comment