Back To Top

29 Temmuz 2022

15 Temmuz direnişinin sembolü olan manzarayı çeken isim konuştu: Silahı başımıza doğrulttu

By
  • 0

Tarihinde birçok darbe ve müdahale yaşanan Türkiye, bu kere topluca ayağa kalktı. Genci, yaşlısı, bayanı, erkeği her yaştan ve her kısımdan insan yan yana geldi. Bayrağını alan meydanlara koştu. 15 Temmuz Cuma günü saat 22.00 sıralarında başlayan darbe teşebbüsü, 16 Temmuz Cumartesi akşam saat 20.00 sıralarında büsbütün bertaraf edildi.

O karanlık gecede kaydedilen imajlar ise olayın vahametini gözler önüne seriyor. O imgelerden biri de gazeteci İlhan Çabukol tarafından kaydedildi. Şekerpınar Kavşağı-Çamlıca Gişeleri ortasında kaydedilen manzaranın öyküsünü Çabukol şöyle anlatıyor: “Saat 01:00 sularında Şekerpınar Kavşağı’na geldik. Trafik büsbütün durmuş, herkes bizim üzere ne olur merakıyla araçlarından inip etrafına bakıyordu. Bende arkadaşım Ömer ile birlikte aracımızdan indik. Yolun emniyet şeridinde 3 askeri otobüs sağ şeridi zorlayarak ilerlemeye çalışırken, otobüsün yanına gittik ve ‘siz nereye gidiyorsunuz?’ diyerek öbür vatandaşlarımızla birlikte otobüsü durdurduk.

“NE DEDİYSEK İKNA EDEMEDİK”

Otobüs ağzına kadar dolu ve başlarında 3-4 tane rütbeli asker görünüyordu. Bunları geri dönmeleri konusunda ikna etmeye çalıştık ancak beyhude. Bizde askerlik yaptık. Böylesini hiç görmedim. Ne dediysek, ne yaptıysak ikna edemedik. Bu sefer ‘Siz asker değilsiniz, kimsiniz, sizi buraya kim gönderdi, nereye gidiyorsunuz?’ sorularını sorduk.

SİLAHINI ÇEKİP VURDU

Çıkarın kimliklerinizi demeye kalmadan bir üst teğmen çıldırmışçasına ateş ederek otobüsten aşağı indi. Biz geri çekilmeyince silahı başımıza doğrulttu ve vurmakla tehdit etti. Daima havaya ateş açan kelamda kumandan kenarda duran bir vatandaşımızın bacağına ateş ederek yaraladı. Gazetecilik refleksi olsa gerek, o orta nasıl oldu bilemiyorum lakin cep telefonumun görüntü kaydını açmışım. Asker görünümlü bu teröristler, bir taraftan havaya ateş açıyor, öbür taraftan ise çıldırmışçasına başımıza silah dayayıp bizi mevtle tehdit ediyordu.

“MİLLET CEPHESİNE KARIŞTIK”

Bir orta büsbütün tesadüf, Beyoğlu’nda ikamet eden Alucralı hemşehrim Ali Erilli ağabeyimizin ‘yediğiniz lokmalar haram olsun. Size hakkımı helal etmiyorum’ dediğini duydum. Ali beyefendiyle birlikte lider yardımcımız Şerife Taşbaşı ve Ömer Avcu ile olay yerinden, Beyoğlu’na ulaşmak için uzaklaştık. Millet cephesine karıştık. Milletçe yazılan destanda birer harf olduk. Bizi mevtle korkutanları müebbet cezaya mahkum ettik.”

Prev Post

KYK borçlularına hoş haber! Takvim netleşti, çalışmanın biteceği tarih de…

Next Post

Sıcak hava kalp hastalarını zorluyor

post-bars

Leave a Comment